Roky na Viedenskej radnici

S Jozefom Kurucárom z Kysuckého Lieskovca sme sa už stretli, a to pred rokom, keď si zaspomínal na poslednú návštevu pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.

Ako čašník pôsobiaci na Viedenskej radnici bol vtedy pozvaný do Bratislavy, kde sa pripravoval obed pre pápeža a celú delegáciu. Čitateľom ponúkol zaujímavé rozprávanie o tejto udalosti, vykreslil čaro jej zákulisia – bol jediným Kysučanom, ktorého vtedy vybrali obsluhovať hlavu katolíckej Cirkvi. Pre pána Kurucára to určite bola česť a, ako sám tvrdí, toto stretnutie sa zaradilo medzi najdôležitejšie v jeho živote a určitým spôsobom ho aj vnútorne poznačilo.
Jozef Kurucár sa narodil vo Veľkom Rovnom pri Žiline, v známom kraji drotárov a svetobežníkov. Pochádza zo štyroch detí. Na Kysuce, ako to už na svete býva, sa dostal náhodou, keď sa zoznámil s Oľgou, svojou budúcou manželkou. Vlastne vtedy pracovali v rovnakom pohostinskom zariadení a jednoducho si padli do oka. Tak ho vietor zavial do Kysuckého Lieskovca, kde žijú s manželkou v spoločnej domácnosti už úctyhodných tridsaťdva rokov. Povráva sa, že ak je človek toľkú dobu v jednej obci, stáva sa jej právoplatným obyvateľom, hoci by mohol pochádzať zo samého kraja sveta. Aj pán Kurucár to tak cíti, hovorí, že teraz je už načisto Lieskovčanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dostal do sveta
Najskôr sa vyučil v podniku Reštaurácie Žilina. Počas praxe sa mu podarilo dostať sa na dva roky do zahraničia. Bola to pre neho obrovská skúsenosť, ktorú využil v neskoršom období. Po revolúcii v 1989. roku sa mu totiž opäť naskytla príležitosť pracovať za hranicami. Presne pred trinástimi rokmi ho pozvali na výpomoc do Viedne, pretože sa tu konal veľký medzinárodný kongres a mali málo čašníkov. Jozef Kurucár sa, ako sa hovorí, uchytil a odvtedy pracuje na Viedenskej radnici. Je to kolos administratívnych budov, sál a pivníc, na všetko treba obsluhu.

„Nazdával som sa, že moja výpomoc bude trvať dva-tri roky, ale obdobie pôsobenia sa poriadne predĺžilo,“ hodnotí situáciu pán Kurucár.
Celá radnica vraj zamestnáva vyše tritisíc ľudí, on pracuje v pivnici Wiener Rathauskeller. Tu je sedemdesiat zamestnancov, z toho takmer polovica Slovákov. Prišli z rôznych kútov republiky – zo Žiliny, Bratislavy, Trnavy, Pezinka, ba dostal sa medzi nich ďalší rodák z Veľkého Rovného. Istú dobu tu pracoval tiež Kurucárov syn Jozef ml., ale mladí majú teraz iné možnosti, netúžia robiť ako ich otcovia, teda od nevidím do nevidím...
„Práca, ak by som ju mal zhodnotiť, skutočne nie je ľahká, no pre mňa je aj tak zaujímavá,“ hovorí pán Kurucár. „Človek má pri nej možnosť postretať množstvo ľudí, kadečo sa podozvedať. A vidíte iný svet, odlišný od toho každodenného, všedného.“

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutia v cudzine
Doteraz obslúžil množstvo známych ľudí, medzi ktorých patrili aj najvyššie politické špičky, ako napríklad Schröder, Khol, Blair, Arafat, Mitterand. Z našich to boli Barčák, Mečiar, Čič, Paška, najnovšie sa vraj do Viedne chystá premiér Fico, podľa neoficiálnych zdrojov ho tu majú pozvať do konca roka. V priestoroch radnice sa uskutočňujú rozličné celosvetové stretnutia špičkových odborníkov, semináre týkajúce sa oblastí ekológie, zdravotníctva, ekonomiky, niektoré podujatia Európskej únie ap. Pán Kurucár sa tu tiež mnohokrát stretne s našimi turistami. Len čo zachytí slovenčinu, hneď sa aj on pýta po slovensky. A oni sú hneď zvedaví, odkiaľ pochádza. Hovorieva im, že je rodený Rakúšan, len sa naučil slovenský jazyk, ale mu neveria, cudzinec vraj nikdy nebude tak dobre ovládať našu reč. Je pri tom vždy zábava, potešenie na obidvoch stranách.
Život Jozefa Kurucára vo Viedni je teda pestrý. Všetci sú k dispozícii starostovi Michaelovi Häuplovi, ktorý vystriedal vo funkcii Helmuta Zilka. Vlastne náš Kysučan a ostatní zamestnanci začínajú deň tým, že si podajú so starostom ruky, a končia svoju prácu jeho odchodom z radnice.

SkryťVypnúť reklamu

Život ho naučil pomáhať
Doma, v Kysuckom Lieskovci poznajú Jozefa Kurucára ako človeka, ktorý dokáže pomôcť, keď treba. Je napríklad stálym spoluorganizátorom akcií na miestnej fare, stará sa o to, aby návštevníci a všetci zúčastnení odchádzali z farnosti spokojní. Keď sa tu nedávno zastavil biskup Judák, zvesť o tom sa hneď rozniesla po celej obci. Ľudia prišli za pánom Kurucárom domov a hlásili mu: „Jozef, priprav sa! Je to tvoja akcia...“ A on obsluhoval, pretože práca mu je nielen remeslom, ale aj koníčkom. Vo voľnom čase sa stará o záhradku, najmä o svoje skalky, ktoré si sám vytvára. Je členom Zväzu záhradkárov i Združenia skalkárov so sídlom v Martine. Často s ostatnými navštevuje svojich českých a poľských kolegov, účelom je výmena skúseností. Teší ho, že sa po jeho pestovateľských stopách pustil syn Ondrej.
Už sme spomínali, že Jozef Kurucár prišiel na Kysuce z Veľkého Rovného. Keďže v minulosti tu bol ťažký život bez možnosti zamestnania, mnohí ľudia si museli zarábať na chlieb v ďalekej cudzine. Ako drotári pochodili celú Európu a Rusko, ba dostali sa až do zámoria. Aj pán Kurucár vlastne pochádza z drotárskej rodiny – otcov strýko Alojz Kurucár sa podľa zachovaného svedectva dostal až k cárovi a stal sa jeho tajným radcom. Túto zaujímavú osobnosť z drotárskeho prostredia zachytil vo svojej knihe Svetom, moje, svetom známy autor literatúry faktu Vladimír Ferko.
„Prišlo mi na um, že aj môj dedo pracoval vo Viedni,“ spomína si pán Kurucár. „Jazdieval tam na bicykli. Osud chcel, že som sa do tohto mesta dostal aj ja...“
Keďže ako chlapec zažil mnohé strádania, ostal mu v srdci cit pre spravodlivosť a zachoval si tiež presvedčenie, že treba pomôcť tým, ktorí sú v núdzi. Pravidelne finančne podporuje vozičkárov i deti základnej školy, niektoré ich podujatia, s manželkou Oľgou tiež pomáha sociálne slabším rodinám. Je rád, že sa môže s ľuďmi stretávať a tešiť sa, keď vidí na ich tvárach aspoň kúsok šťastia...

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 869
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 581
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 402
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 465
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 409
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 184
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Tréner Škrobián so svojími zverencami.

Najlepší výkon pre klub vybojoval Jozef Filípek.


Miroslav Škrobian
  1. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  2. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  3. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  4. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  5. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  6. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  7. Juraj Kumičák: Kolaborant
  8. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 869
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 581
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 402
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 465
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 409
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 356
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 184
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu