Ľudia bez strechy nad hlavou, ktorí sem zavítajú, sa tu môžu občerstviť, dostanú teplú polievku, chlieb, „duchovnú“ pomoc a podporu. Robia tu skrátka všetko preto, aby akýmkoľvek spôsobom pomohli ľuďom, ktorí prišli nielen o domov, prácu, ale často aj o ľudskú dôstojnosť. Aj keď minulú zimu pri extrémnych mrazoch poskytli v centre bezdomovcom i nocľah, išlo skôr o provizórium. „Predložili sme na Vyšší územný celok v Žiline i Mestský úrad v Čadci projekt súvisiaci s nízkoprahovou nocľahárňou. Chceli by sme, aby slúžila ženám, mužov by prichýlili v nám podobnom zariadení v Žiline.
Naopak, u nás by sme zasa pritúlili ženy aj zo Žiliny a okolia. Máme záujem poskytovať im nielen nocľah, no keby sa nám podarilo zrealizovať celý projekt, išlo by aj o celodenný pobyt, pričom by tu ženy nielen bývali, tiež sa podieľali na rôznych prácach. Mohli by sme vytvoriť desať miest pre nízkoprahovú nocľaháreň (taká, kde ľudia využijú nocľah a ráno odídu) a šesť až sedem miest pre celodenný pobyt,“ vysvetľuje vedúca Charitatívno-sociálneho centra Eva Ondrušková. Ak by získali podporu a financie, projekt by mohli spustiť do prevádzky už v januári.
Minulý týždeň začali v čadčianskej charite aj s ďalším skúšobným projektom. V uliciach Čadce začali niektorí z bezdomovcov predávať známy mesačník NOTA BENE. „Ide o prvý stupeň resocializácie ľudí bez domova. Chceme, aby si takýmto spôsobom zlepšili svoju sociálnu situáciu. Z jedného časopisu, ktorý stojí tridsať korún., majú polovicu. Z tržby za predaj si môžu kúpiť jedlo či zaplatiť ubytovanie,“ hovorí Katarína Melicháčová z Denného azylového centra. Podľa jej slov sa bezdomovci, ktorí chcú predávať, musia zaregistrovať, prejsť školením. Keď vyjdú do ulíc predávať, nesmú fajčiť, byť opití či agresívni. Podľa slov Kataríny Melicháčovej chcú, aby ľudia, ktorí zostali bez domova, nemuseli žobrať. A to sa im podľa jej slov podarí, keď sa naučia rozumne uvažovať a zistia, že prísť k peniazom sa dá predovšetkým prácou. Ide o mravenčiu robotu, no sú radi, že sa im podarilo urobiť prvý krôčik.
Pri práci s bezdomovcami a snahe vrátiť im ľudskú dôstojnosť pomáhajú aj členovia Farskej charity v Čadci. Ide o dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli pomáhať ľuďom bez domova. Vedúca CHSC E. Ondrušková hovorí, že uvítajú každého, kto sa rozhodne rozšíriť rady týchto dobrovoľníkov.