Za vlaňajší rok ju získalo 94 národných víťazov. Týchto i štyroch najlepších z nich vyhlásia v marci v Bruseli.
Jedným z národných víťazov sa v januári tohto roka stalo aj združenie Biomasa z Kysuckého Lieskovca, ktoré sa zaoberá výrobou peliet - drevného paliva - lisovaním poľnohospodárskych zvyškov, energetických plodín, pilín, hoblín. Je možné ich vyrobiť z hocijakého dreva, najmenej je však vhodná borovica. Ide o čistý materiál, nezaťažený škodlivými látkami, z ktorého vzniká len malé množstvo popola. Dva kg peliet nahradia približne 1 m3 plynu. Ich výhrevnosť je na úrovni hnedého uhlia, pri ňom je však potrebné počítať s 30 percentnou stratou v podobe popola, ktorá je pri peletách sotva 1 percento. Podľa slov generálneho riaditeľa Biomasy Ladislava Žideka, drevený materiál na výrobu peliet si spoločnosť zváža vlastnými kontajnermi, ktoré sú umiestnené v drevospracujúcich podnikoch v okolí približne 100 km, do Kysuckého Lieskovca ho však vozia firmy aj z väčších vzdialeností.
Podľa slov výrobnej manažérky Jany Kavcovej je v rámci Biomasy na Slovensku umiestnených 44 kotolní na pelety - v školských, zdravotníckych zariadeniach i podnikateľských subjektoch, k niektorým sú pripojení ďalší odberatelia, na druhej strane sa však stávajúci odberatelia snažia znižovať energetickú náročnosť vykurovania výmenou okien či zatepľovaním. V tomto roku Biomasa neplánuje zriadiť novú kotolňu.
Združenie Biomasa má 25 členov a pôsobí v Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Svojim členom, medzi ktorými sú najmä obce, školy či zdravotnícke zariadenia, zrekonštruovalo kotolne, pôvodne spaľujúce uhlie, koks, kaly či ľahký vykurovací olej na spaľovanie drevených peliet.
„Skúsenosti potvrdili, že vykurovanie biomasou je výhodné vo viacerých aspektoch. V prvom rade surovina na výrobu drevených peliet je výhradne zo Slovenskej republiky, to znamená, že nie je potrebné dovážať energetické zdroje zo zahraničia a všetky peniaze na vykurovanie a ohrev vody ostávajú doma. Druhým aspektom je, že takéto vykurovanie nezaťažuje životné prostredie emisiami,“ dodáva L. Židek. Aj napriek tomu v porovnaní s krajinami západnej Európy Slovensko ešte stále využíva biomasu len čiastočne.