V poslednom čase máme skúsenosti, že svojich zamestnancov nechcú púšťať na transfúzku napríklad „železnice“. Presnejšie, nechcú im preplatiť pracovnú zmenu. Keď bude menej darcov, zákonite bude menej krvi. V tom prípade pôjde o väčšie životné riziko pre nás všetkých. Už doposiaľ boli okolo darcovstva zbytočné obštrukcie a teraz by to mohlo byť ešte horšie,“ hovorí primár hematologicko – transfuziologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Čadci MUDr. Jozef Grochal.
Reagoval tak na pripravovanú novelu Zákonníka práce, ktorá by mala výrazne skomplikovať darcovstvo krvi a iných biologických materiálov na Slovensku. Podľa názoru odborníkov zo slovenského Červeného kríža (SČK) a Národnej transfúznej služby SR (NTS) je novelizácia nevýhodná pre darcov, ich zamestnávateľov, ale aj štát, ktorý bude musieť vynaložiť viac peňazí. Obe inštitúcie nie sú oficiálnymi účastníkmi medzirezortného pripomienkového konania novely, sú však otvorené spolupráci. Predkladatelia nového zákona žiadajú, aby darcov čas, keď je na odbere a tiež cestu naň aj späť uhradil vo výške jeho priemernej mzdy zamestnávateľ. Tomu to má preplatiť príslušný orgán Úradu verejného zdravotníctva SR. Agenda darcovstva sa týmto krokom stane nesmierne zložitou. Navyše sa nedá vylúčiť, že vystavením potvrdenia o refundácii mzdy sa budú dať nárokovať sumy, ktoré nemusia byť reálne.
Keďže neprítomnosť darcov v zamestnaní by v konečnom dôsledku hradil štát, mohli by sa tiež vyskytnúť i manipulácie s predlžovaním tohto času. Dobrovoľní darcovia nemajú v deň odberu nárok ani na pracovné voľno. SČK a NTS preto vítajú časť v novelizovanom zákonníku, ktorá hovorí o uvoľnení zamestnanca z práce v deň po odbere. Zároveň však kritizujú odsek, kde sa uvádza, že dĺžku tohto pracovného voľna môže na základe zdravotného stavu darcu predĺžiť lekár z príslušnej transfúznej stanice až na 96 hodín. „Ak sa darca po odbere cíti zle, je prirodzené, že musí ísť buď na pohotovosť, alebo k lekárovi.
Nepotrebujeme demotivačne komplikovať život mnohým inštitúciám a zamestnávateľom. Je to normálny proces, ktorý nemusí stanovať zákonník,“ uviedol pre masmédiá generálny sekretár SČK Bohdan Telgársky. Podľa neho by sa ministerstvo skôr malo zamyslieť nad vytvorením priaznivejších podmienok pre darcovstvo vo forme výjazdov mobilných transfúznych staníc alebo popoludňajších odberov. Malo by byť tiež ošetrené, aby zamestnávateľ uvoľnil svojho pracovníka, ak darcu priamo vyzve transfúzna stanica. V súčasnosti sa toto však praktizuje len minimálne.