Po jej zdolaní pokračovali do sedla Korcháň cez Bartkov kopec až do sedla Rovne. „Do cieľa prvého dňa sme dorazili okolo večera, čo bolo približne po 11. až 12. h chôdze. Ale oproti minuloročnému prechodu, keď pršalo skoro celý deň, bolo počasie s prehánkami omnoho prijateľnejšie. Niektorí odišli domov, aby sa mohli na druhý deň znova vrátiť na štart v Oščadnici alebo sa pripojiť niekde na trase. Ráno po budíčku pred piatou hodinou sa skupina 12-tich A-čkárov presunula autobusom do Švancárov, kde sme od siedmej rána pokračovali v mokrom teréne po výdatnom daždi v noci, smerom na Lieskovú (8499 dm) a odtiaľ na Javorské (8445 dm). Potom sme šli ďalej po hrebeni a červenej značke, keď sme dorazili do Čadce - Bukova.
Tu sa po krátkej prestávke a občerstvení v pohostinstve pri kostole pokračovalo priebežne po desiatej hodine smerom na Husárik, odtiaľ na Briavu (8206 dm), cez osadu Vojty, okolo kaplnky smerom na Vojtov vrch (8403 dm), popod Chotárny kopec, ale väčšina zdravo nažhavená aj cez vrchol. Ďalej ponad osadu Blažkovci, cez osadu u Bzilých na Marťakovský vrch (8543 dm). Po zostupe na Petránky, kde bola dlhšia prestávka na Vrchrieku (8612 dm) po trávnatom, ale výnimočne suchom hrebeni, cez Jurdovce na Jakubovský vrch (8749 dm), ďalej po modrej cez Játiovce a Tabačkovce, Ostré na Žiar (8692 dm), z ktorého po zostupe cez osadu Červené do Nesluše. Potom turistov čakal ešte prudký výstup na posledný vrchol Jastrabie (8513 dm) a odtiaľ už cez Majtánky až do cieľa v Kysuckom Novom Meste,“ podrobne opísal priebeh fyzicky náročného turistického pochodu František Žabka.
Po namáhavom dvojdňovom zdolávaní Kysuckých Himalájí prevzali turisti z rúk predsedu Františka Žabku ocenenie. Športovci dorazili postupne. Ako prvý prišiel sprievodca a značkár trasy Ondrej Tulec, ktorému sa podarilo už po tretíkrát prejsť trasu. Za ním dorazila už silná skupina vedená ďalšími sprievodcami Jaroslavom Stuchlíkom a Miroslavom Mazúrom, ktorí prešli Kysucké Himaláje po štvrtýkrát. Po nich to boli najvzdialenejší účastníci, Bratislavčania Gleskovci, Žilinčania Snopko, Zavadil a Bílek, Lieskovčan Kubánek a nováčikovia z Krásna Kuľjovský s Marcinom. Títo boli ocenení certifikátmi za zdolanie všetkých 14 vrcholov A-kategórie. Posledná skupina dorazila unavená, ale šťastná okolo deviatej v sprievode Teodora Braciníka, ktorému sa podarilo po druhýkrát zdolať všetky vrcholy. V skupine boli Jakubíková, Ponechalová, Čadecký, Mravec z Nededze. „Tento ročník bol výnimočný aj tým, že to nikto vďaka výbornému počasiu, aj keď búrky viseli vo vzduchu, nemusel vzdať,“ pokračoval spokojne Žabka. Vynikajúce výkony podali aj tí, ktorí zdolali všetkých 14 vrcholov B-trasy, medzi ktorými boli Orieščíková so svojim zdatným synom Martinom, Capek, Romančák z Čadce, Bencúrová a Bajs zo Žiliny, ako aj sprievodcovia Minarovič, Chilý a Žabka.
„Obdiv patrí takisto aj tým, čo sa zúčastnili iba jeden deň, hlavne najmladší Tomáško Orieščík podal vynikajúci výkon a bude inšpiráciou aj pre ostatných TOM z Kysuckého Nového Mesta. Ďalej to boli Mirka Žabková, Frederika Maťašovská, Zdenka Pekárková, Zdenka Švábiková z Krásna, Bohuš Galvánek, Ivan Kubík, Peter Sýkora, Martin Játi, Martin Tvrdý, ako aj Zuzka Štefániková a Ondrej Baránek. Poďakovať treba ale aj Stanovi Švaňovi, ktorí zabezpečoval prevoz batožiny do penziónu, ako aj do cieľa v KNM, taktiež Rasťovi Kameništiakovi a Ľubomírovi Cabukovi, Silvovi Pastvovi, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní diplomov a propozícií, Jurajovi Jánošíkovi a Jozefovi Ondrúškovi, Martinke Neslušanovej, ako aj našej členke Majke Žabkovej, manželom Lapihúskovým. Touto cestou im všetkým veľmi pekne v mene všetkých členov ŠKT-KNM ďakujem,“ ukončil František Žabka hodnotenie 5. ročníka Kysuckých Himalájí.
Autor: ap, fž