Tento projekt nesie názov Spoznaj svojich susedov a jeho zámerom je umožniť študentom školy stretnúť sa s rovesníkmi zo susednej krajiny, spoznávať ich krajinu, jazyk, kultúru, zvyky a spôsob života. Vzhľadom k tomu, že obidve školy majú rovnaké odborné zameranie – poľská škola má tiež učebný odbor stolárstvo a spracovanie dreva – študenti sa spoločne v rámci aktivít projektu zúčastňujú aj procesu odborného výcviku, prekonávajú jazykovú bariéru a osvojujú si základnú odbornú terminológiu, aby aj v danom odvetví sa sprístupnil pracovný trh v týchto krajinách.
Rovnako tento projekt prispieva k vzájomnému spoznávaniu sa mladej generácie, k nadväzovaniu nových kontaktov, priateľstiev a prehlbujú sa susedské vzťahy medzi Poľskom a Slovenskou republikou. Vzájomné spoznávanie sa komunít v prihraničnom regióne vytvára základ pre veľké projekty cezhraničnej spolupráce v ďalšom programovom období. Tohto projektu sa zúčastnili 15 študenti z Poľska a dvaja pedagógovia z Poľska a takisto 15 študentov z našej školy s dvomi pedagógmi. Celý projekt je financovaný z príspevkov ERDF, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov. Najväčšiu časť príspevku tvoria práve prostriedky ERDF. Študenti sa počas týchto 5-tich dní nenudili. Každý deň mali nejaký program. Celý tento projekt začal slávnostným privítaním účastníkov riaditeľom školy Jánom Palkom. Po slávnostnom obede sa všetci účastníci zoznámili so školou a dielňami, spoznali jednotlivé učebne a centrum, kde trávia študenti svoj voľný čas. Po tomto zoznámení so školou si účastníci prezreli výstavu v kaštieli v Oščadnici. Okrem tohto múzea si účastníci počas tohto projektu ešte prezreli Múzeum Kysuckej dediny vo Vychylovke, kde sa im najviac páčila jazda na historickej úvraťovej železničke.
Nezabudli si pozrieť aj obnovené centrum v Starej Bystrici s ich slávnou Baštou a takisto si prezreli minizoo, kde sa im zasa naopak veľmi pozdával veľhad kráľovský, i keď niektorým naháňal hrôzu. Takisto si účastníci veľmi pochvaľovali návštevu betlehema v Rajeckej Lesnej, ktorý ich zaujal svojou rozmanitosťou, majstrovsky zhotovenými figúrkami a scenériami rôznych životných udalostí. Takisto navštívili vrch Živčáková v Turzovke. Účastníci projektu však nielen pozerali a navštevovali rôzne múzeá, ich čas bol naplnený aj športovými zápoleniami. Bol to hlavne futbal na umelom trávniku v areáli školy, ale takisto badminton, stolný futbal, hádzanie šípok a pod.
Bola vyhlásená aj súťaž O zlatú šípku, v ktorej vyhral 1. miesto študent z našej školy – Miroslav Masničák, 2. miesto obsadil vedúci pedagóg z Poľska – Tomasz Klusak a 3. miesto získala študentka z Poľska – Justyna Obrzut. Najväčší úspech však zožal Volejbalový maratón, ktorý začal vo štvrtok poobede a končil v piatok doobeda. Počas celej noci sa hralo – ale skutočne, účastníci sa striedali a striedali sa aj v spánku, ráno boli síce unavení, ale pre mnohých to bol silný zážitok.Večere trávili títo účastníci rôznymi opekačkami, prvé dni sa spoznávali, predstavovali svoj kraj, zvyky, kultúru, jedlá a pod. Celý tento projekt sa niesol v duchu priateľstva a vzájomných sympatií – cieľ projektu bol splnený: spoznali sme svojho suseda!!!