Tí patrili k Záchrannej zdravotnej službe Kysuce. Jej riaditeľ Ivo Hybrant nás informoval, že zorganizovali spolu s Územným spolkom Slovenského červeného kríža v Čadci akciu pre školy i širokú verejnosť v rámci projektu Spevníme spolu záchrannú reťaz. Pretože druhá septembrová sobota už tradične patrí Svetovému dňu prvej pomoci, spomínaný projekt zorganizovali najmä kvôli tomu. Počas akcie chceli tiež laickej verejnosti priblížiť prácu záchranára. Okoloidúci si mohli aj sami vyskúšať základy prvej pomoci.
Na námestí sa stretlo okolo päťsto žiakov zo všetkých čadčianskych škôl. Záchranári im okrem iného ukázali, ako poskytnúť prvú pomoc zranenému kamarátovi. Mohli si pozrieť aj vybavenie vozidiel záchrannej služby. Množstvo prístrojov vo vnútri „záchraniek“ fascinovalo a zároveň pohľad na všetku tú techniku napĺňal vnútro človeka akýmsi nepríjemným pocitom. Tí najmenší to tak však asi nepociťovali. Veď ešte takmer žiadny z nich nesedel vo vnútri takéhoto vozidla. Pre deti a nielen pre ne pripravili záchranári množstvo zábavných súťaží, v rámci ktorých zachraňovali na kolobežkách „bábku“, ktorá sa ocitla v nebezpečí. Ich úlohou bolo v čo najkratšom čase ju prepraviť do fiktívnej nemocnice. Starší si zasa mohli vyskúšať, ako znehybniť raneného na ležadlách. Okrem toho ho museli preniesť na určitú vzdialenosť. Súťaží na námestí bolo oveľa viac. Pre zúčastnených študentov to bola aj obrovská zábava. V živote sa však stávajú veci, ktoré si vyžadujú zručnosť, odbornosť a statočnosť aj naozaj. Veľakrát práve dobre poskytnutá prvá pomoc zachráni život.
Na akcii sa zúčastnili aj žiačky Strednej zdravotníckej školy sv. Františka a Pedagogickej sociálnej akadémie sv. Márie Goretti z Čadce. Oblečené v bielych tričkách s logom SČK ukazovali okoloidúcim zásady prvej pomoci. Kto mal záujem, mohol si to vyskúšať na figuríne. Študentky mu pritom ochotne pomohli.
„Cieľom Svetového dňa prvej pomoci i tohto projektu je upozorniť laickú verejnosť na dôležitosť prvej pomoci. Na to, akú významnú úlohu zohráva fakt, že človek vie poskytnúť prvú pomoc, ovláda jej základné prvky v bežnom živote, no najmä v kritických životných situáciách,“ hovorí Ivo Hybrant. Zároveň dodal, že záujem človeka absolvovať školenie o prvej pomoci je dôležitý moment, omnoho dôležitejšia je však ochota človeka poskytnúť pomoc bez akejkoľvek diskriminácie. Práve preto sa tento ročník Svetového dňa prvej pomoci niesol v znamení hesla: „Každý ľudský život má pre nás rovnakú cenu. Nediskriminujeme. Zachraňujeme.“