vby prístupovej komunikácie a časti sídliska Kýčerka. Jedná sa aj o časť parcely, na ktorú má vystavený list vlastníctva od roku 1995 Mesto Čadca. „Došlo k narušeniu našich vlastníckych práv, pretože po skončení výstavby prístupovej komunikácie a časti sídliska IV. v roku 1983 zostali naše pozemky, ktoré si nárokujeme, nezastavané a nevyužité na ten účel, pre ktoré mali byť vyvlastnené. Neposkytli nám žiadnu náhradu, čo sa uvádza aj v samotnom vyvlastňovacom rozhodnutí,“ hovorí sedemdesiatštyriročný Viliam Ščury z Čadce. Vlastní údajne 1 200 štvorcových metrov ornej pôdy. Podobne ako ostatní, aj on bol nútený vysťahovať sa z osady U Gábrišov.
Za pôdu vraj vtedy nič nedostali. Dnes by však pri 1 500 korún za štvorcový meter zinkasoval 1 800 000-tisíc korún. Podobne ako pán Ščury sa pozemkov, ktoré museli zanechať údajne bez zaplatenia, dožadujú aj ďalší obyvatelia. Mimochodom, smutní sú aj z toho, že o tom, že kedysi existovala osada, kde bolo okolo 30 domov, nič nenasvedčuje. Napríklad ani názov autobusovej zastávky. Na riešenie vlastníckych vzťahov k pozemkom, na ktorých mesto plánuje výstavbu HBV Čadca-Kýčerka sme sa spýtali aj primátora Čadce Jozefa Vražela. „So zámerom mesta nesúhlasí skupina občanov mesta Čadca, pretože podľa ich konštatovania nie sú v dotknutej lokalite doriešené vlastnícke vzťahy. S uvedenou problematikou sme sa zaoberali niekoľkokrát, naposledy v rámci územného konania o predmetnej stavbe. V konaní, ktoré vedie Mesto Krásno nad Kysucou ako príslušný stavebný úrad, ktorý bol určený Krajským stavebným úradom v Žiline, bolo skupine občanov v konaní priznané postavenie účastníkov konania.
Stavebný úrad sa v súlade s ustanoveniami stavebného zákona vysporiadal s ich občianskoprávnou námietkou, týkajúcou sa spochybnenia vlastníctva stavbou dotknutých pozemkov v súlade s § 137 stavebného zákona tak, že vznášateľom odkázal, aby v určenej lehote požiadali súd o vyriešenie námietky, týkajúcej sa spochybnenia vlastníctva pozemkov. Títo boli povinní stavebnému úradu v stanovenej lehote predložiť písomný dôkaz o tom, že požiadali súd o jej vyriešenie. Ten však nepredložili. Z tohto dôvodu je stavebný úrad povinný rešpektovať právoplatný list vlastníctva. Čo sa týka riešenia problematiky vlastníckych vzťahov k pozemkom v dotknutej lokalite na úrovni Mesta Čadca, preskúmali sme všetok dostupný spisový materiál v predmetnej veci a na základe výsledkov sme zistili skutočnosti, ktoré boli uvedené aj v písomných odpovediach občanom.
Pozemky sú v súčasnosti vedené na LV č. 3053 vo vlastníctve Mesta Čadca.
Mesto požiadalo Katastrálny úrad v Žiline, Správu katastra Čadca o nahliadnutie do zbierky listín, na základe čoho by sa dal zistiť spôsob nadobudnutia pozemkov. Katastrálny úrad vyhovel našej žiadosti nahliadnuť do zbierky listín a následne sme zistili, že časť pozemkov, ktoré sú na liste vlastníctva Mesta Čadca, boli odkúpené Československým štátom, zastúpeným Stavoinvestou Banská Bystrica, investorsko-inžinierskou organizáciou, pričom ich vlastníci súhlasili s navrhovanými cenami a boli s nimi uzatvorené kúpno-predajné zmluvy. Časť pozemkov bola vyvlastnená rozhodnutím č.j. Výst. 3979/1978, a to aj v tých prípadoch, keď ich užívatelia nemohli právnymi dokladmi preukázať vlastníctvo a všetci pozemno-knižní vlastníci nemohli byť v konaní vypočutí, lebo boli buď nezvestní, alebo zomreli a ich dedičstvo nebolo prejednané. V týchto prípadoch boli vyčerpané všetky spôsoby na možnosť uzavretia dohody na kúpu pozemkov, avšak z uvedených dôvodov nemohlo dôjsť k jej uzavretiu a preto boli tieto pozemky uvedeným rozhodnutím vyvlastnené.
Následne v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. boli pozemky vo vlastníctve štátu prevedené do vlastníctva príslušného mesta alebo obce. Rozsah tohoto prevodu v dotknutej lokalite bol realizovaný na základe geometrického plánu č. 10842977-121/94b zo dňa 20. 3. 1995. Z uvedeného vyplýva, že Mesto Čadca nadobudlo pozemky v lokalite predpokladanej výstavby HBV na Kýčerke v súlade s platnými zákonmi a spochybnenie nadobudnutia vlastníctva pozemkov nebolo zistené. O prípadných reštitučných nárokoch občanov rozhodoval, respektíve rozhoduje Obvodný pozemkový úrad,“ uviedol primátor. Dotknutí obyvatelia však s týmto vôbec nesúhlasia a pred prokuratúrou sú ochotní preukázať opak. Spomínané nevyužité pozemky boli vraj v minulosti vtedajším jednoznačne známym vlastníkom násilne zobraté do Štátneho majetku Čadca, odvádzali od nich kontingenty a v súčasnosti sú v prenájme UNI-CON Raková, čo majú ošetrené aj nájomnými zmluvami. Tieto pozemky, i keď len podielovo, majú vraj prejednané aj v dedičských rozhodnutiach po svojich predkoch. Podľa ich slov rozhodnutia sú právoplatné a dedenie majú zaručené Ústavou SR. Dotknutí obyvatelia tvrdia, že majú doklady o tom, že pozemky im patria. Požiadali preto Okresnú prokuratúru v Čadci o preskúmanie zákonnosti prevodu pozemkov na mesto a vykonanie opatrení na zastavenie realizácie výstavby HBV Čadca–Kýčerka. Zároveň žiadajú o vrátenie nedotknutých a nezastavaných pozemkov pôvodným vlastníkom. Chcú tiež, aby tieto boli dané do pôvodného stavu.