e si pravdu, väčšinou ľudia toto nepotrebné „haraburdie“ vyhadzujú na skládku, ktorá je len vo výnimočných prípadoch povolená. Sú to takzvané čierne skládky, pri ktorých hrozí kontaminácia vody a pôdy. Skládky tiež zaberajú určitý priestor. Riešením nie je ani spaľovanie odpadu v spaľovni.
Pozostatky spálenín - škvaru, tiež treba skladovať. Aj týmto spôsobom sa znečisťuje ovzdušie. Najlepším riešením je predchádzanie vzniku odpadov. Stačí kupovať nebalený tovar, alebo sa aspoň zapojiť do separovaného odpadu. Pri separovanom odpade sa nepotrebná vyhodená vec nepokladá za odpad, ale za druhotnú surovinu, ktorú je možné opäť použiť - recyklovať. Separovať sa však nedá všetko, takže je len na nás, aby sme kupovali také výrobky, ktoré sú recyklovateľné. Veď pokiaľ ľudstvo prestane kupovať výrobky, ktoré sa nedajú druhý-krát použiť, aj výrobcovia ich prestanú vyrábať.
Nebudú mať pre koho. Separovanie odpadu je vlastne triedenie odpadu do špeciálnych kontajnerov na to určených. Pre rôzne druhy odpadov sú kontajnery farebne odlíšené. Hádzať treba do nich len odpad čistý, zbavený zvyškov potravín a podobne. Aj v Krásne nad Kysucou začal od 1. septembra fungovať separovaný zber. Mesto naň dostalo z Environmentálneho fondu Slovenskej republiky štyri a pol milióna korún. Za tieto finančné prostriedky nakúpili techniku, nádoby na zber a lisovaciu linku na lisovanie papiera a umelohmotných fliaš. V uplynulých dňoch tak pribudli na krásňanské sídliska farebné kontajnery. Je teraz už len na obyvateľoch mesta, akým dielom prispejú k aspoň malej záchrane nášho už i tak dosť znečisteného životného prostredia.