Keď jej počas 15. týždňa tehotenstva odobrali krv na vyšetrenie, ktoré malo vylúčiť vrodené vývojové chyby, zistilo sa, že niečo nie je v poriadku. Nešťastná mladá žena si myslela, že jej dieťatko sa narodí s Downovým syndrómom alebo bude trpieť nejakou inou hroznou chorobou. Podstúpila genetické vyšetrenie, odber plodovej vody v Žiline a tam sa ukázalo, že v tomto smere bude v poriadku. „Veľmi som sa potešila,“ spomína mamička. Pri kontrolnom ultrazvuku vysvitlo, že problém je so srdiečkom. Po rôznych vyšetreniach sa napokon obrátila v Martine na detského kardiológa, docenta Alexandra Jurka. Ten jej povedal, že srdiečko má chybu, no nevedel presne stanoviť diagnózu. A tak sa vybrala do Bratislavy. V prenatálnom centre sa diagnózu dozvedela. Išlo o aortálnu stenózu (zúženie aorty v mieste aortálnej chlopne). Bez operácie hrozila dieťatku istá smrť. V Bratislave porodila a novorodenca hneď preložili do blízkeho Detského kardiocentra (DKC), ktoré sídli na Kramároch. Tím lekárov pod vedením primára kardiochirurgického oddelenia Mateja Nosáľa vykonal unikátnu operáciu dojčaťa.
V prípade takmer trojkilogramového chlapčeka išlo o jedného z najmenších pacientov na Slovensku, ktorý podstúpil náročnú operáciu srdiečka. Bez operácie by totiž zomrel. Operácia je jednou z technicky najnáročnejších kardiochirurgických výkonov v tomto vekovom období. Dieťa sa však malo po operácii dobre a už si nevyžadovalo umelú pľúcnu ventiláciu. Vrodenú chybu našťastie zistili u neho ešte pred jeho narodením, preto sa narodil plánovane na Kramároch v blízkosti Detského kardiocentra. Okamžite po narodení ho preložili na jednotku intenzívnej starostlivosti DKC. Kateterizačnou technikou sa následne urobila plastika chlopne balónom s dobrým bezprostredným efektom. Prvá operácia však nebola úspešná. Pacient sa po niekoľkých týždňoch vrátil do DKC. Bolo evidentné, že samotná chlopňa je príliš postihnutá a jej prstenec veľmi úzky. U dieťaťa sa objavili známky zlyhávania ľavej komory. Urobili mu komplexnú Ross-Konnovu operáciu, čo bola jediná šanca náhrady aortálnej chlopne u takého malého dieťaťa. Samotná operácia je pritom náročná aj pre dospelých pacientov.
Dôvodom pre voľbu operácie bola skutočnosť, že nie je technicky možné vyrobiť také malé umelé chlopne, ktoré by sa dali použiť pre novorodencov a dojčatá. Pri operácii bola nefunkčná aortálna, čiže srdcovnicová chlopňa nahradená pacientovou vlastnou pľúcnou chlopňou. Do pľúc všili ľudský pľúcny cievny štep. Výhodou takejto náhrady aortálnej chlopne je, že pľúcna chlopňa rastie spolu s detským pacientom. Drobček Paľko je už doma. Musí užívať lieky a o niekoľko rokov ho čaká ďalšia operácia. Mamička Ľubka i otec Pavol sú šťastní, že neprišli o svoje krásne chlapčiatko. Raduje sa aj trojročný Samko, ktorému pribudol braček.