V roku 2006 sa v obci Povina, ležiacej neďaleko Kysuckého Nového Mesta, narodili len dve deti. „Bola to pre nás výstraha a zároveň výzva niečo s tým urobiť,“ hovorí starostka obce Margita Šplháková. Situáciu sa rozhodli riešiť a v záhrade materskej škôlky naplánovali postaviť bytovku. Obec poskytla pozemok, 16-bytový dom bude stáť okolo 25 miliónov korún. „Prvé poschodie sa dokončuje, všetky byty pôjdu do súkromného vlastníctva,“ hovorí starostka. Projekt odovzdali do rúk stavebnej firmy, tá byty predala ešte pred začatím prác.
Najskôr ich ponúkli domácim, záujem však veľký nebol. A niektorí z tých, čo sa prihlásili, si medzičasom našli pozemok a stavajú rodinný dom. Byty preto ponúkli aj obyvateľom iných miest a obcí. Záujem bol vraj obrovský, cena okolo milióna šesťstotisíc je už aj na Kysuciach prijateľná. Za porovnateľné bývanie v dvadsať kilometrov vzdialenej Žiline zaplatíte minimálne o milión viac. Obecnému zastupiteľstvu sa projekt zapáčil a tak už schválili výstavbu ďalšieho domu. Medzičasom sa totiž našli ďalší záujemcovia aj medzi miestnymi. Bývanie je prednostne pre nich, „prisťahovalcom“ sa tu však nebránia.
Tento rok sa už narodilo detí deväť
Situácia s pôrodnosťou sa však zlepšuje ešte pred dostavaním bytovky. Vlani sa v Povine narodilo deväť detí, v tomto roku ich bude deväť už v lete. Zvykli si tu však, že mávajú v prvom ročníku základnej školy detí aj dvadsať. Problémom ďalšieho rozvoja obce je však pôda. „Je tu veľký záujem o výstavbu, ale nie sú tu pozemky na individuálnu výstavbu,“ hovorí Margita Šplháková. Hlavná cesta do Čadce vedie priamo obcou, do Žiliny je to len pár kilometrov, záujem je aj preto veľký. Parcely sú však veľmi rozdrobené, niekedy je na jednu aj 50 spoluvlastníkov, z ktorých je množstvo neznámych. „Ak sa nejaký pozemok občas nájde, tak sa stále stavia,“ hovorí Šplháková. Momentálne je rozostavaných v obci deväť rodinných domov. Situáciu by malo vyriešiť sceľovanie pozemkov. Do budúcna pripravujú v blízkosti obce tri lokality na individuálnu výstavbu. Postaviť sa tam podľa starostky bude dať až 60 nových domov. „Ak by u nás boli pozemky, čo nie sú, dokázali by sme ich ročne predať aj päťdesiat,“ hovorí Šplháková.
Dom smútku za dva milióny
Obec s 1 120 obyvateľmi a ročným rozpočtom asi trinásť miliónov korún si v poslednom čase dokázala zrekonštruovať aj dom smútku. Cena za všetky práce a materiál bola okolo dvoch miliónov. V Žiline pred pár týždňami schválili len na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie dvoch domov smútku 1,7 milióna korún. Ten, ktorý majú v Povine, je naozaj ukážkový. Obec si ho s pomocou nezamestnaných zrekonštruovala prakticky sama.⋌