Podľa Františka Ščuryho, vedúceho oddelenia dopravy, územného plánovania a stavebného poriadku, „nie o všetkých môžu kladne rozhodnúť“. Vysvetľuje, že požiadavky sa množia a často aj menia. Keďže ide o obyvateľov Čadce, zaujímalo nás, ako sa mesto pripravilo na pripravovanú asanáciu domov. „Obyvatelia dotknutých lokalít, ktorí by mali prísť o domy, si v podstatne sami vybrali lokalitu U Ševca. Územný plán mesta už počíta s týmito plochami pre výstavbu rodinných domov asanantov. Tí, ktorí nebudú mať záujem o domy, môžu požiadať o byt, ktorý im mesto prednostne pridelí.
Pripravená je výstavba bytového domu na sídlisku Kýčerka, s výstavbou ďalších bytov sa začne aj v budúcom roku. Problémom ľudí, ktorých domy sa budú asanovať, je aj platná legislatíva. Teda Vyhláška o všeobecnej hodnote nehnuteľností. V súlade s ňou sa vychádza pri stanovení cien za nehnuteľnosti z takzvanej trhovej hodnoty. Podľa Ščúryho chcú presadiť, aby sa vychádzalo z „východiskovej“. Podľa novely zákona, týkajúcej sa opatrení na urýchlenie prípravy výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, musí byť obstaraný byt alebo rodinný dom svojou veľkosťou, vybavením, úžitkovou hodnotou a umiestnením primeranou náhradou za vykúpený alebo vyvlastnený. Takáto náhrada nesmie byť vo finančnom vyjadrení nižšia ako náhrada v peniazoch za ich vyvlastnenie. Ak je náhradou obstaranie bytu alebo rodinného domu kúpou či výstavbou, nadobúdateľ vykúpenej nehnuteľnosti uhrádza osobe z asanovaného bytu alebo rodinného domu nájomné alebo podnájomné za dočasné bývanie až do presťahovania do obstaraného bytu alebo rodinného domu, najdlhšie na 18 mesiacov.
Občania dotknutí výstavbou diaľnice D3 predložili v minulosti mestu svoje požiadavky, medzi ktorými je tiež majetko-právne vysporiadanie aj tých rodinných domov, ktoré nie sú dotknuté len výstavbou, tiež užívaním diaľnice. Ďalej požadujú, aby sa im postavili nové murované domy ako ujma za nútené vysťahovanie bez finančnej spoluúčasti dotknutých obyvateľov. Apelujú na to, aby sa pri ohodnocovaní nehnuteľnosti vychádzalo z východiskovej hodnoty. Požiadavkami sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo vo februári t.r. Zo zápisu vyplýva, že mesto všetky požiadavky prerokuje za ich účasti v odborných komisiách a písomne požiada NDS o doriešenie oprávnených požiadaviek. Urobí tiež územnú prípravu pre výstavbu rodinných domov.
Mesto zabezpečí aj prednostné prideľovanie bytov pre občanov, ktorým budú asanovať rodinné domy. V liste, ktorý zaslal MsÚ v Čadci generálnemu riaditeľovi NDS Igorovi Chomovi, sa okrem iného píše: „Okrem požiadavky, ktorá sa týka majetkoprávneho usporiadania rodinných domov, ktoré nie sú dotknuté len výstavbou, ale aj budúcim užívaním diaľnice, sa všetky týkajú problémov náhradného bývania. Na základe konkrétnych požiadaviek mesto zabezpečuje územnú prípravu vybraných lokalít pre výstavbu rodinných domov a investičnú prípravu výstavby bytových domov. Ostáva doriešiť požiadavky, ktoré sa týkajú stanovovania výšky náhrad za vykupované alebo vyvlastňované nehnuteľnosti a výstavby rodinných domov bez finančnej spoluúčasti dotknutých vlastníkov.
Tieto požiadavky mesto v rámci svojich kompetencií a možností už nedokáže riešiť.“ Ako hovorí Ščury, investorovi sa po tom, ako územné rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, obrazne povedané, rozviažu ruky a môže začať s majetkoprávnou prípravou stavby. Uplynulý týždeň poslanci NR SR súhlasili s rozšírením platnosti zákona o mimoriadnych jednorazových opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a rýchlociest na celú plánovanú sieť diaľnic a rýchlostných ciest. Novela zároveň počíta s tým, že v prípade, ak vlastník uzavrie kúpnu zmluvu so štátom ešte pred začatím vyvlastňovacieho konania, získa 1,2-násobok náhrady v peniazoch, akú by dostal po vyvlastnení.