ČADCA. Členovia Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Čadci však nemali s prechodom na euro veľké problémy. Aj napriek tomu, že sú zrakovo postihnutí alebo nevidiaci. „V novembri sme absolvovali školenie, v rámci ktorého nám krajská vedúca ÚNSS Erika Kanátová predviedla rôzne pomôcky. Tie nám pomohli pri prechode na novú menu," hovorí predsedníčka ZO ÚNSS v Čadci Lýdia Oravcová.
Napríklad Cash test je špeciálna šablóna z ohýbateľného plastu, do ktorej nevidiaci vloží eurovú bankovku a na ohybe šablóny ju prelomí. Na základe rozmerov bankovky a k nim prislúchajúcich znakov Braillovho písma vie určiť bankovku aj jej nominálnu hodnotu. Na rozpoznávanie eurových mincí slúžia zasa reliéfne čiary so znakmi Braillovho písma na zadnej strane šablóny.
Nevidiaci sa na spomínanom školení učili ukladať do cash boxov jednotlivé mince. Ako nám prezradila predsedníčka únie, základom je informácia - čím väčšia bankovka, tým väčšia hodnota.
„Každý nevidiaci dostal hovoriacu pohľadnicu, na ktorej je nahovorený text so základnými informáciami o eure. Dostali sme aj eurokalkulačky s hlasovým výstupom, ktoré pomáhajú nevidiacim prepočítať koruny na eurá a opačne," pokračuje Oravcová na margo prechodu na novú menu a dodáva, že je tiež nevidiaca, ale bankovky a mince z eurobalíčka sa naučila rozpoznávať asi tak za pol hodiny.
„Bankovky rozoznávam podľa veľkosti a mince takisto podľa veľkosti, tiež podľa okrajových hrán," hovorí predsedníčka únie. Podľa jej slov to nie je také zlé, stačí len tréning a nácvik. „Ak by však mal niektorý z nevidiacich alebo zrakovo postihnutých s novou menou, ale nielen s ňou, nejaké problémy, stačí keď nás v hociktorý pondelok od 9.00 h do 12.00 h navštívi v kancelárii v budove čadčianskej pošty. Každý prvý pondelok v mesiaci je u nás aj krajská vedúca. Okrem rôznych školení, pomáhame aj distribuovať zdravotné pomôcky pre všetkých nevidiacich a slabozrakých, ktorí o ne požiadajú," dodáva Oravcová.