ŽILINA. Krajskí poslanci sa v utorok zídu na mimoriadnej schôdzi zastupiteľstva, aby opäť otvorili tému rozpočet. Podľa Blanára je dôležité, aby sa čím skôr našla dohoda na rozpočet na tento rok. „Lebo mi záleží na ďalšom rozvoji kraja a pokračovaní v investičných akciách v sociálnej oblasti, zdravotníctve, školstve, kultúre i doprave," povedal Blanár.
Rozpočtové provizórium v kraji nastalo po tom, ako župan po decembrovom zasadnutí zastupiteľstva nepodpísal uznesenie o rozpočte, pretože poslanci za KDH a SDKÚ presunuli peniaze určené na rozvoj do rezervy, čím by podľa Blanára vznikli veľké škody pre rozpočet, i organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
Chcú prelomiť veto
Po tom, čo Blanár uznesenie nepodpísal, bude prvým bodom programu mimoriadneho zastupiteľstva hlasovanie o tomto rozpočte. Ak ho budú chcieť poslanci schváliť, budú musieť nájsť 3/5-novú väčšinu všetkých poslancov. To znamená, že zaň bude musieť hlasovať 35 z 57 poslancov zastupiteľstva. Pravicových poslancov, ktorí sú združení v kluboch KDH-OKS a SDKÚ je však dohromady len 32. Otázne je, ako sa zachovanjú piati nezávislí a tiež poslanecký klub HZDS, ktorí má šiestich členov. Ak sa poslancom županovo veto prelomiť nepodarí, bude zastupiteľstvo rokovať o pôvodnom návrhu rozpočtu, ktorý v decembri zmenili a ktorý na investície počítal s prostriedkami v objeme 7,56 milióna eur.
Medzi nimi sú najmä dlhodobé investičné akcie a hlavne riešenia havarijných stavov na poliklinikách, školách a domovoch sociálnych služieb. Ak by pravicoví poslanci presunuli investičné prostriedky do rezervy, tak by tým znemožnili dokončenie niektorých dlhodobých projektov, ako napríklad rekonštrukcie sobášneho paláca v Bytči, kde by musel ŽSK vrátiť milión eur, či nemocnice v Čadci. Kraj by však ani nemohol riešiť havarijné stavy svojich inštitúcií.
Čo je nerozumné?
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Pavláska bol pôvodný návrh rozpočtu nerozumný a rizikový. Preto vybrané položky presunuli do rezervy. Hovorca ŽSK Peter Kubica naopak uviedol, že rozpočet bol urobený veľmi opatrne a realisticky. „Nerozumné je naopak presunúť investičné prostriedky do rezervy, čo by znamenalo ohrozenie plánovaných investícií a rekonštrukcií havarijných stavov. Každú korunu by totiž muselo priebežne schvaľovať zastupiteľstvo a úrad by nemohol plánovať a pripravovať investičné akcie. Znamenalo by to tiež veľké straty a pokuty," povedal Kubica.
Kto bude zodpovedný?
Podpredseda ŽSK Jozef Grapa (HZD) si myslí, že ak pravicoví poslanci prelomia veto a investičné prostriedky presunú do rezervy, oneskorí sa rozvoj regiónu a vzniknú aj priame škody. „Som presvedčený, že niektorí poslanci prehodnotia svoje stanovisko a podporia pôvodný rozpočet aj s investíciami. Ak sa tak nestane, budú za vzniknuté škody priamo zodpovední títo poslanci a takto to bude treba vysvetliť aj občanom v regió-
noch, ktorí sa budú dožadovať opravy ciest alebo zdravotníckych budov, ale nepôjde to," povedal Grapa. Aj podľa Jozefa Kanabu (SMER) by mali byť investičné prostriedky jednoznačne súčasťou schváleného rozpočtu. „Budem hlasovať, aby finančné prostriedky na investície boli súčasťou rozpočtu tak, ako to bolo v pôvodnom zámere. Ak by boli vyčlenené do rezervy, tak by boli ohrozené investičné akcie v sociálnej oblasti, kultúre, doprave, zdravotníctve a školstve. Napríklad aj rozostavaná a nedokončená rekonštrukcia celého gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a operačných sál v NsP Čadca. Ak sa tak stane, títo poslanci by mali za to vziať zodpovednosť jednoznačne na svoje plecia," povedal Kanaba. Oslovení poslanci z klubu KDH nám na otázky neodpovedali ani e-mailom, ani telefonicky.
Aj opravy týchto budov sú ohrozené
POLIKLINIKA BYTČA. V havarijnom stave je zastrešenie budovy. Oplechovanie rímsy je značne poškodené, odpadáva od nej zhrdzavený plech. Budova zateká.
KONZERVATÓRIUM ŽILINA.
V suteréne budovy sa nachádzajú odborné učebne. Podlahy
a steny sú pod úrovňou terénu
a nemajú izoláciu proti vode. Do budovy sa dostáva voda, ktorá spôsobuje vlhnutie stien, vznik plesní a opadávanie omietok. Tento stav je vo vážnom rozpore s hygienickými predpismi. Pobyt - vyučovanie v takýchto priestoroch ohrozuje zdravie študentov.
GYMNÁZIUM BYTČA. V decembri 2008 došlo k poruche na opotrebovanom systéme ústredného kúrenia v dôsledku čoho bolo odstavené vykurovanie telocvične s príslušenstvom. V dôsledku toho nie je možné vyučovať telesnú výchovu. Pri veľmi nízkych teplotách hrozí zamrznutie rozvodov vody.
DSS TERCHOVÁ. Je vykurovaná z cudzieho zdroja tepla, ktorý už vo vykurovacom období 2009/2010 nebude môcť zariadenie vykurovať. Preto je nevyhnutné vybudovať vlastnú kotolňu s meraním a reguláciou. Pokiaľ sa nevybuduje nová kotolňa, dôjde k zrušeniu zariadenia. Predpokladané vybudovanie vlastnej kotolne sleduje aj zlacnenie vykurovania.
SOBÁŠNY PALÁC BYTČA. Národná kultúrna pamiatka je
v celkovej rekonštrukcii. Stavba sa realizuje s prispením nenávratnej dotácie z Nórskeho finančného mechanizmu. Použitie dotácie je podmienené účelom použitia a termínom realizácie. Pri nedodržaní termínu musíme vrátiť poskytnutú dotáciu v plnej výške.
STRECHY NA HRADE STREČNO. Národná kultúrna pamiatka vykazuje značné poškodenia
striech. Pre rok 2009 bola plánovaná ich postupná rekonštrukcia, na ktorú získal ŽSK nenávratnú dotáciu z Ministerstva kultúry SR vo výške 400.000,-Sk (13 277,56 €).
Finančné prostriedky je nutné vyčerpať na daný účel v stanovenom období. Pri zastavení investície musí prostriedky vrátiť
v plnej výške.