Pri poriadnej snehovej metelici zostávajú niektoré lokality doslova odrezané od sveta. Ten, keď sa chce dostať k najbližšej autobusovej zastávke, musí ísť najmenej dve hodiny peši.
Korňa. Osada U Pozlatkov v Korni je vzdialená od centra obce 4,5 kilometra. Tento rok tam udržiavali komunikáciu v stave, aby sa po nej dostalo terénne vozidlo až k domu 80-ročnej Veroniky Pozlatkovej. Dôvodom je jej zdravotný stav, kvôli ktorému musí pravidelne navštevovať lekára.
V celej osade, ktorá sa síce volá U Pozlatkov, no skôr by jej pristal názov „Koniec sveta", žijú len dvaja obyvatelia. Babka Veronika a jej syn, 52-ročný Pavol.
Ten, keď sa chce dostať k najbližšej autobusovej zastávke, musí ísť najmenej dve hodiny peši. V ruksaku donesie potraviny a ďalší potrebný artikel do domácnosti. Pred tromi rokmi, keď dostala babka chrípku, bolo obrovské množstvo snehu.
„Myslela som si, že ma syn bude musieť stiahnuť za nohy až dolu do dediny. Veď inak by sa nedalo," spomína na problém s dopravou, ktorý sa túto zimu vďaka ochote obecného úradu podarilo vyriešiť. Starosta Jozef Kontrík hovorí, že táto zima je oproti predchádzajúcim o čosi miernejšia. Dodáva, že nekončí a tak môžu čakať ešte všeličo.
Pri poriadnej snehovej metelici zostávajú niektoré lokality doslova odrezané od sveta. K tým najťažšie dostupným patria osady U Šulcov, Doričáka, Zelenkov, Na Beskyde, U Staňov, Sopčákov, Hrtusov, Malíkov, U Ringľa. Žije v nich od dvoch do desať ľudí. V niektorých lokalitách zabezpečujú údržbu prístupových ciest pomocou konských záprahov.
Pred tromi rokmi
Zima pred tromi rokmi bola aj v Korni mimoriadne krutá. Syn Veroniky Pozlátkovej - Pavol vyšliapal z osady dolu do dediny chodník. Akurát tak na dve nohy, jednu vpredu, druhú vzadu. Počas kalamít sa ani dolu nedostal. „Skúsil som, no zapadol som do snehu do pol pása," spomína.
Istý čas boli na tom tak, že museli pojesť všetko, čo mali doma. Z domu a pľacu sa nedalo dostať do Korne ani Turzovky. A tak jedli kapustu, zemiaky, v trúbe upiekli chlieb. Najhoršie to bolo vari vtedy, keď zostali dva týždne bez elektriny. Vypálili desiatky sviečok. Túto zimu je to oveľa lepšie, prístupová cesta im umožní urobiť si nákup i navštíviť lekára.
Starosta hovorí, že v obci zabezpečujú údržbu pomocou dvoch traktorov s radlicou a pluhom. O tom, ako pre nich dopadla zima po finančnej stránke budú vedieť až po tom, keď skončí a aj do ich obce zavíta jar.