Problém s neplatičmi v Čadci ich vysťahovaním do nových bytov na sídlisku Žarec riešiť mesto nechce. Pripravuje sa pre nich náhradné ubytovanie na inom mieste. To by malo byť hotové do roku 2010.
ČADCA. Neplatičov z Moyzesovej ulice v Čadci do nových bytov na sídlisko Žarec nepresťahujú. Pod domovom dôchodcov sa tam síce pripravuje súkromný projekt výstavby 150 malometrážnych bytov, mesto však presun problémových nájomníkov z centra mesta do nich vylučuje.
Podstatnou časťou zo 137 neplatičov bývajúcich v mestských bytoch na Moyzesovej ulici v Čadci sú Rómovia. Za dlhé roky mestu na nájomnom dlhujú 105 804,08 € (3 187 454 korún). Obyvatelia Žarca v obave, že do nových bytov nasťahujú práve ich, plánujú dokonca spísať petíciu. Podľa hovorkyne mesta Čadca Silvie Kajankovej sa tak však určite nestane.
Pozemok na južnom okraji sídliska, pod Domovom dôchodcov, je podľa nej určený na výstavbu 150 malometrážnych bytov, súčasťou sú aj parkovacie miesta. Súkromný investor pre projekt momentálne zabezpečuje projektovú prípravu.
„Mesto zabezpečuje pre celý obytný súbor Žarec projektovú dokumentáciu, ktorá rieši problémy súvisiace s nedostatočnou alebo absentujúcou technickou infraštruktúrou sídliska," hovorí Kajanková. Pôjde podľa nej o garážové a parkovacie miesta, miesta pre uloženie kontajnerov komunálneho a separovaného odpadu, hracie plochy, chodníky a zeleň. „Projekt je v štádiu spracovania, verejnosti ho plánujeme predstaviť v marci, alebo apríli. Čakáme, že najmä obyvatelia sídliska Žarec prispejú postrehmi a pripomienkami k dobrému výsledku," povedala hovorkyňa. Projekt sa bude podľa nej má realizovať postupne, podľa možností mesta, najkritickejšie problémy s parkovaním budú riešiť ešte v priebehu tohto roka.
Malometrážne byty na južnom okraji Žarca podľa Kajankovej postaví súkromný investor, spoločnosť Edotrade, Ten ich ponúkne na predaj, prípadne do nájmu. Všetko má závisieť od trhových možností v Čadci.
Problém budú riešiť
Byty na Moyzesovej ulici sú len niekoľko metrov od centra Čadce. Neplatiči tu bývajú dlhé roku. Správcu mestských bytov, spoločnosť Dombyt poverili vymáhaním nedoplatkov. Za roky neplatenia sa z bytov už stali ruiny. Elektrinu majú len niektorí, takmer všetci kúria pieckami na pevné palivo. Odsťahovať obyvateľov za mesto chceli už aj v minulosti. Všetko vždy zastavili protesty ľudí v mieste kam chcelo mesto neplatičov presťahovať.
„Je to tu špina, asi nikde inde sa tak nekradne. Príde vám návšteva, nechá niečo za dverami a už toho niet. Kedysi to tu bolo pekné. Vzadu boli aj záhradky. No starí ľudia, čo tu žili, pomreli a nasťahovali tu Rómov," sťažuje si na susedov jedna z nájomníčok Moyzesovej ulice. V tejto časti Čadce žije už 20 rokov.
Mesto sa situáciu však snaží vyriešiť a zdevastovaných bytov v lukratívnej časti mesta sa nechce vzdať. „Najdôležitejším krokom k vyriešeniu situácie je výstavba náhradného ubytovania pre neplatičov, nielen na Moyzesovej ulici. Predpokladaný termín ukončenia stavby je 31.12.2010. Vytvorením náhradného ubytovania pre neplatičov by malo dôjsť k uvoľneniu bytov, ktoré budú následne zrekonštruované a poskytnuté novým vlastníkom, prípadne nájomníkom," povedala Kajanková.