V Kysuckej nemocnici s poliklinikou, ambulancii lekára Jozefa Imrišíka, zaznamenali vlani dva prípady pľúcnej formy tuberkulózy.
ČADCA. Tuberkulóza (TBC), ktorá trápi najmä rozvojový svet, neobchádza ani Slovensko. Vlani u nás epidemiológovia zaznamenali 708 ochorení, pričom v 570 prípadoch išlo o pľúcnu formu a v 138 prípadoch o mimopľúcnu tuberkulózu. Lekári, ktorí sa na Kysuciach venujú TBC, úzko spolupracujú s Ústavom TBC pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, kde posielajú pacientov s rozsiahlymi rozpadovými pľúcnymi a inými tuberkulóznymi procesmi, pacientov na diagnostikovanie či operačné zákroky. Spolupráca funguje aj s Klinikou tuberkulóznych a pľúcnych chorôb v Martine a Vojenským vysokošpecializovaným ústavom pre choroby pľúcne v Novej Polianke.
Oddelenie zrušili
V Kysuckej nemocnici s poliklinikou v minulosti zrušili oddelenie tuberkulóznych a pľúcnych chorôb s viac ako dvadsiatimi lôžkami. A tak v súčasnosti sú pacienti hospitalizovaní v Žiline, Martine či v už spomínaných zariadeniach. Ako pre naše noviny uviedol lekár Jozef Imrišík vlani zaznamenal vo svojej ambulancii v Kysuckej nemocnici s poliklinikou dva prípady pľúcnej formy tuberkulózy. Podľa jeho vyjadrenia oproti minulosti ide o výrazný pokles tohto ochorenia.
V minulosti mali v kysuckých rodinách hlad a bieda svoje miesto. Tuberkulóza preto nebola ničím výnimočným. Odzrkadľovala sociálne pomery v spoločnosti.
Chorí, ktorých táto pliaga postihla, boli presvedčení, že im už smrť klope na dvere. Máloktorá infekčná choroba má tak bohato dokumentovanú a smutnú históriu, ako práve tuberkulóza. Od dávneho praveku postihovala všetky spoločenské triedy, bohatých aj chudobných, faraónov, panovníkov, slávne osobnosti, ale predovšetkým najnižšie vrstvy.
Najstaršie údaje o tuberkulóznej spondylitíde sú z obdobia 8-tisíc rokov pred naším letopočtom. Výskyt choroby sa zvyšoval v obdobiach vojen, hromadných nešťastí, hladomorov, ale aj po usídlení veľkého množstva ľudí na malých priestoroch. Epidémie boli často združené s kiahňami, morom a cholerou. Vzhľadom k vysokej mortalite a celosvetovému výskytu si vyslúžila básnické označenia ako kráľovská, alebo herkulesova choroba, biely mor či metla ľudstva. Ale jej príčina bola až do 19. storočia neznáma.