ČADCA. Najvyšší počet návštevníkov od roku 1975 zaznamenalo vlani Kysucké múzeum v Čadci. Do jeho expozícii zavítalo v roku 2008 celkovo 77 639 ľudí, o 1 481 návštevníkov viac ako rok predtým. Zo svojich štyroch pobočiek najviac záujemcov prilákala historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke, po nej nasledoval tamojší skanzen, ďalej kaštieľ v Radoli a nakoniec expozície múzea v Čadci.
"S príchodom letných prázdnin sa zvýšil aj prílev turistov, len v mesiaci august expozície navštívilo neuveriteľných 16 346 záujemcov, a naopak, v zime, keď je každý radšej v teple doma prišlo kysucké múzeum pozrieť 392 návštevníkov," informovala komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová.
Problémom boli šindľové strechy
Kysucké múzeum v Čadci je najmenším a zároveň najmladším múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, zameriava sa na vedecký a múzejný výskum, buduje zbierkový fond, knižnicu, dokumentáciu a archív, vystavuje exponáty, poskytuje sprievodcovské služby, zabezpečuje predaj suvenírov.
"Výstavná činnosť v priestoroch Kysuckého múzea a radoľského kaštieľa bola rôznorodá, veľký úspech mali výstavy Pakobylky a listovky, Pozdrav jari, Betlehemy ako ich nepoznáme spolu s výstavou detských prác na tému Najkrajší vianočný pozdrav, Perníkové Vianoce, Fašiangové masky," uviedla Jancová.
Návštevníci tak mali možnosť navštíviť 25 výstav. Počas šesťmesačnej sezóny Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke sa konalo 23 plánovaných podujatí. Najúspešnejšie boli Deň detí, Kuchyňa starých materí a Kysucká zabíjačka, ktorá sa v skanzene konala po prvý raz.
"Dlhodobým problémom skanzenu boli šindľové strechy, ktoré vplyvom počasia strácali funkčnosť, no vďaka dotácii od zriaďovateľa sa postupne podarilo obnoviť strešnú krytinu na viacerých objektoch," konštatovala Jancová.
Zaujímavosťou pri prevádzke skanzenu bolo natáčanie filmu Lietajúci Cyprián, ktorého časť vznikala práve v jeho priestoroch. V decembri sa prvýkrát uskutočnilo vianočné podujatie aj v zasneženom skanzene.
Na historickej lesnej úvraťovej železnici sa vlani konali tri podujatia, ktoré návštevníkom priblížili činnosť pracovníkov železnice a funkciu lokomotív. Významným krokom bolo po desiatich rokoch opätovné zaradenie parnej lokomotívy U 45.9 do prevádzky. Železnička je svojím úvraťovým systémom unikátnou a ojedinelou v Európe.
Kaštieľ v Radoli prilákal v roku 2008 10 367 návštevníkov. Medzi naj podujatia patrilo otvorenie dvoch stálych expozícií - Remeselné tradície na Kysuciach a Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, kde sa nachádza replika mamutieho mláďaťa Radoľka. Ďalším atraktívnym podujatím bola prezentácia stredovekých jedál s ich ochutnávkou a kultúrnym programom, regionálna súťaž o najkrajší perník vyrobený rukami pernikárok, radoľské slávnosti, ktoré sa skladali zo športovej a˙kultúrnej časti, podujatie Maškary po... fašiangoch, kde sa prezentovali fašiangové masky z oblasti Kysúc, Žiliny, Bytče a Rajca.
Kysucké múzeum v Čadci sa svojou činnosťou prezentovalo na viacerých významných celoslovenských podujatiach, akými boli Agrokomplex 2008 v Nitre, 15. veľtrh cestovného ruchu v Bratislave, Festival slovenských múzeí v Trenčíne. Taktiež sa múzeum prvýkrát zapojilo do významných podujatí ako Noc múzeí a galérií, kedy sa konali prehliadky a jazdy na železničke až do 22:00 hodiny, Deň cestovného ruchu, kde pre návštevníkov pripravili rôzne vedomostné súťaže.
Z drôtu vyrobili aj Cernana
V auguste pribudla do Galérie Drotárie k drôtenej soche slovenského herca Jozefa Kronera ďalšia drôtovaná plastika významnej osobnosti Kysúc, astronaut Eugen Andrew Cernan. V októbri uzrel svetlo sveta Zborník Kysuckého múzea, v poradí už pod jedenástym číslom. 16. júna sa uskutočnilo slávnostné otvorenie zasadnutia Vedeckej rady a práve v tento deň došlo po pätnástich rokoch k jej opätovného konštituovaniu. Pozvanie k členstvu vo Vedeckej rade prijali viacerí vysoko kompetentní odborníci.
"V novembri sme od zriaďovateľa získali takzvané hnedé tabule, umiestnené popri hlavných cestách, označujúce naše expozície," podotkla Jancová. Ako bienále sa uskutočnil už 15. ročník významného filmového festivalu Etnofilm Čadca, na ktorom bola rekordná účasť nielen slovenských, ale aj zahraničných divákov. "Rok 2008 z pohľadu návštevnosti, odbornej činnosti, ale aj získania finančných prostriedkov možno zaradiť medzi najúspešnejšie," doplnila Jancová.