ČADCA. V štátnom rozpočte je na tento rok sú na protipovodňové opatrenia vyčlenené finančné prostriedky vo výške 40 miliónov eur. Z tejto sumy by malo na opravy a údržby na vodných tokoch a vodných stavbách poputovať približne 23,2 milióna eur a na akcie investičnej výstavby protipovodňovej ochrany má smerovať 16,8 milióna eur.
TASR informácie poskytlo Ministerstvo životného prostredia SR. Od zriadenia Slovenského vodohospodárskeho podniku v roku 1997 sa na investície do protipovodňovej ochrany použilo celkom 189,6 milióna eur. Medzi najvýznamnejšie pripravované akcie tohto roka patrí úprava odtokových pomerov v povodí Dobronivského potoka, rekonštrukcia poldra Borša, ako aj úprava toku Pribylina a rekonštrukcia toku Trnávka. Deficit na protipovodňovej ochrane predstavoval koncom roka 2008 okolo 17 miliárd Sk. Na Slovensku sa nachádza približne 70.000 kilometrov vodných tokov, z ktorých sa doteraz podarilo vyregulovať okolo 8200 kilometrov.
Na tento účel by mali putovať aj prostriedky z fondov EÚ vo výške 132,8 milióna eur (štyri miliardy Sk) v rámci operačného programu životného prostredia na roky 2007 až 2013. Medzi rizikové oblasti z pohľadu možného vzniku povodní patria horné časti povodia Myjavy a Laborca, povodia Ondavy, Tople, Cirochy, stredná časť povodia Torysy, povodie Popradu, ako aj Krupinice. Riziko predstavujú aj povodia Kysuce, hornej Oravy, Štiavnice, Slatiny, prítoky Ipľa, povodie Čierneho Hrona, ľavostranné prítoky horného Hrona i povodia malokarpatských tokov, či pravostranné povodia stredného Váhu. Povodne môžu vzniknúť aj na Nitre a jej prítokoch, Žitave a strednom a dolnom Hrone, Rimave, Poprade.