Čadca. Ďalší Kysučan sa nakazil nebezpečným vírusom HIV. Pochádza z dediny v okrese Kysucké Nové Mesto. Mladý muž je bisexuál, viac však inklinuje k mužom. Že je nakazený, potvrdil test z Národného referenčného centra pre HIV infekcie v Bratislave. "Mladý muž má 25 rokov a pracuje ako robotník v Bratislave. V regióne Kysúc je to štvrtý prípad mladého človeka, ktorý je HIV pozitívny a ešte má hlavné prejavy aids-u. Ani lekárom však nechcel prezradiť svojich sexuálnych partnerov. Že je HIV pozitívny, zistili, keď sa začal liečiť na syfilis,“ povedal nám krajský epidemiológ Pavol Hubočan.
Dodal, že takýto človek môže nakaziť toho, s ktorým má pohlavný styk, ale aj infikovať ďalších, preto musí o svojom ochorení povedať nielen svojim blízkym, ale aj ľuďom, ktorí s ním pracujú. V neposlednom rade zdravotníkom, ktorí ho ošetrujú. Najmä pri zákrokoch, kde dochádza ku kontaktu s krvou. Musí podpísať vyhlásenie o zásadách svojho správania, aby nákazu nešíril ďalej. Keby ju rozniesol na ďalších svojich partnerov, môžu ho trestne stíhať. Za úmyselné roznášanie infekčného ochorenia je stanovený trest, pri ktorom hrozí strata slobody až na osem rokov.
Pacientov stále pribúda
Na svete sa denne infikuje 6 800 ľudí a na následky AIDS zomiera každý deň viac ako 5 700 osôb. Predpokladá sa, že na svete je vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti infikovaných celkovo 33,2 milióna ľudí, z toho 2,5 milióna detí. V súčasnosti existujú tri možné spôsoby prenosu. Prvým a zároveň najčastejším spôsobom je nechránený pohlavný styk. Druhý je krvnou cestou, napríklad podaním infikovanej krvi alebo krvného preparátu. Tohto sa v súčasnosti už nemusíme báť, lebo všetci darcovia krvi na Slovensku, a rovnako je to aj v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, sa kontrolujú, či ich krv nie je infikovaná. Narkomani sa najčastejšie nakazia pri spoločnom používaní nesterilných ihiel a striekačiek. Tretím a zároveň posledným spôsobom prenosu je z infikovanej matky na dieťa, a to buď počas tehotenstva, pôrodu, alebo pri dojčení materským mliekom.