ČADCA. Ani nie po roku činnosti má za sebou Poradenské centrum ŽSK bohatú činnosť. Sociálna poradkyňa Lenka Taranová hovorí o viacerých pozitívnych výsledkoch.
„Ľudia, ktorým sme pomohli, boli často osamelí, bez blízkych, ktorí by im podali pomocnú ruku. Išlo prevažne o ženy - matky s maloletými deťmi, tiež ženy s už dospelými deťmi. Vyžadovali si osobitú pozornosť a poradenstvo v otázkach rozvodu, úpravy styku s maloletými deťmi, zvýšenia výživného. Často sme riešili ukončenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho následné vysporiadanie, žiadosti o oslobodenie od súdnych poplatkov, po dožiadaní súdu sme písali vyjadrenia k podaným návrhom," vysvetľuje Taranová.
Muži telefonujú
Do centra zavítali aj muži - často slobodní, osamelí, prípadne rozvedení, s vyživovacou povinnosťou voči deťom. Pomohli im napríklad pri vypisovaní úradných tlačív pre získanie hmotných nárokov, či tých pre splnenie povinných evidencií zdravotnej poisťovne. Mnohí chceli poradiť telefonicky, zaujímala ich napríklad dĺžka vyživovacej povinnosti voči plnoletému dieťaťu.
Poradenské centrum slúži tiež ako miesto informovania seniorov a rodinných príslušníkov o podmienkach prijatia do zariadení sociálnych služieb. Pomohli im pri vyhľadávaní vhodných zariadení aj vzhľadom na ich finančné možnosti či požiadavku miesta, kde by chceli prežiť jeseň svojho života. U viacerých ľudí, ktorí k nám prišli, výrazne rezonovala nízka miera právneho vedomia. Prejavili však ochotu aktívne riešiť svoju sociálnu situáciu.
Mnohokrát prišli takí, čo prekonávali vážne osobné krízy a nevedeli sa adekvátne orientovať a zaradiť
v sociálnom prostredí, preto potrebovali pomoc a usmernenie," hovorí sociálna pracovníčka. Osobitnú kapitolu klientov tvorili študenti sociálnej práce, ktorí vyhľadávali praktické informácie o poskytovanej starostlivosti. Zaujímali sa najmä o právne predpisy dotýkajúce sa oblasti sociálnych služieb.
Za špecifický problém, s ktorým sa v centre stretli, považuje Taranová exekučné konania postihujúce dospelé deti poručiteľa, na ktoré si v minulosti ich vlastná matka uplatnila nárok náhradného výživného. Tiež exekučné konanie voči dospelým deťom poručiteľa, ktorý v minulosti neplnil vyživovaciu povinnosť k nemanželskému dieťaťu. Tento etický problém vymáhania dlhu na výživnom cez pozostalosť poručiteľa a následne prijímateľa dedičstva má rôzne podoby a rastúcu tendenciu.
Pomoc priamo v teréne
V novom roku sa pre centrum črtajú náročné úlohy spojené s uplatňovaním zákona o sociálnych službách. Konkrétne naplnením klauzuly sociálneho poradenstva, ktoré je charakterizované ako odborná činnosť zameraná na pomoc fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii.
Budú musieť poskytovať také poradenstvo, ktoré efektívne pomôže človeku orientovať sa v ponuke sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ale aj v pôsobnosti miest a obcí. „Pri poskytovaní informácií o sociálnych službách budeme klásť dôraz na súlad medzi možnosťami a požiadavkami, hľadať reálne riešenia napĺňania potrieb klientov, pričom sa musí vychádzať z objektívnej nerovnováhy, že potrieb je vždy viac než možností a zdrojov. Sociálne služby do budúcna budú však efektívnejšie, acionálnejšie, s dôrazom na kvalitu. Budeme sa snažiť eliminovať problémy v pochopení zmien, ktoré prináša nový systém sociálnych služieb. Naďalej chceme ľuďom poskytovať poradenstvo aj terénnou formou, v ich prirodzenom sociálnom prostredí," dodáva Taranová.