SKALITÉ. Ako povedal riaditeľ organizácie Alojz Petrák, história SKI areálu v Skalitom sa začína písať ešte v medzivojnovom období, kde v prihraničnej časti obce bolo v prevádzke niekoľko turistických chát.
Priľahlá časť Poľska, Zwardoň, bolo druhé najvýznamnejšie turistické centrum v Poľsku po Zakopanom. „Túto lokalitu navštevovalo veľké množstvo turistov, ktorí sa venovali rekreačnému lyžovaniu a z výpovedí pamätníkov boli tieto lokality aj veľa využívané," hovorí Petrák.
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bola lokalita Skalité-Serafínov vytipovaná na postavenie lyžiarskeho vleku. Po vybavení príslušných povolení bol v roku 1981 postavený a skolaudovaný vlek F 12 s dĺžkou 600 metrov. Počas nasledujúcich rokov boli pri ňom vybudované aj obslužné chatky so sociálnym zariadením. K pôvodnému vleku pribudol v roku 1988 ďalší vlek F10, ktorý meral 500 metrov a o rok neskôr aj vlek H 130 s dĺžkou 800 metrov. Na prvom svahu pri vleku F 12 postavili vlek, ktorý slúži začínajúcim lyžiarom. Do roku 1992 bolo stredisko v správe OSCR Čadca, neskôr bolo prevedené do správy Obce Skalité.
Od spomínaného roku spravuje stredisko príspevková organizácia obce Obec Skalité - Prevádzkareň. Počas uplynulých rokov vykúpili a vysporiadali pozemky pod vlekom, vybudovali prístupovú cestu a osvetlenie prvej zjazdovky. V súčasnosti sa snažia o ďalší rozvoj strediska, vybudovanie zasnežovania a novej infraštruktúry.
Prístup do strediska je možný vlakom, autom, alebo priamo na lyžiach z poľského Zwardoňa. Vlakom sa dostanete do strediska spojom z Čadce, pričom vystúpite na zastávke Skalité - Serafínov. Z Poľska zasa cez stanicu Bialsko- Biala až do Zwardoňa a zastávky Skalité - Serafínov.
V blízkosti SKI areálu sa nachádza cestný hraničný priechod Skalité-Zwardoň, ku ktorému smerujú cesty I/12 zo slovenskej strany, respektíve cesta 944 zo strany poľskej. Po nich sa dostanete až priamo k vleku. Lyžiarske svahy sú určené najmä pre nenáročných a stredne náročných lyžiarov, pričom priamo pri vlekoch ponúka obec aj bezplatné parkovanie.
Ako ďalej informoval Alojz Petrák, návštevníci strediska môžu využiť bežecké trate Kysuckej lyžiarskej magistrály. Táto lokalita však nespí ani po skončení lyžiarskej sezóny. Vtedy môžu návštevníci a milovníci prírody využiť turistické trasy smerujúce na okolité vrcholy Kysuckých Beskýd, Beskydu Zywieckego, cyklisti zasa môžu využívať cykloturistické trasy na slovensko-česko-poľskom pohraničí.