ČADCA. Napriek tomu, že za pestovanie konopy siatej sa dokonca budú dať získať dotácie z európskych fondov, kysuckí poľnohospodári o ňu zatiaľ záujem nemajú. Budú radi, keď sa im do zeme podarí dostať dostatok jarín. V sejbe im bráni počasie.
V Roľníckom družstve v Rudine ešte v jeseni zasiali na 40-hektárovej ploche repku olejnú, s ktorou majú veľmi dobré skúsenosti. Na plochu 45 ha vysiali pšenicu. Aj tam čakajú na lepšie počasie. Do zeme chcú dať ešte jarný jačmeň, ktorý budú pestovať na 20-hektárovej výmere. Tento podnik patrí k ojedinelým pestovateľom zemiakov, aj keď tie mali kedysi na Kysuciach svoje nezastupiteľné miesto.
Ani v Rudine však nejde o veľkú výmeru. Podľa informácie predsedu Ľubomíra Mičiana ich zasadia na 6 - 7 hektárovej ploche. O tom, že od apríla by mohli pestovať konope, väčšina kysuckých poľnohospodárskych podnikov ani nevedela.
Mala tradíciu
Konopa siata sa na Slovensku pestovala po stáročia. Pre prísnu legislatívu upadla takmer do zabudnutia. Ešte pred 20 rokmi boli niekoľkí pestovatelia, v súčasnosti nie sú žiadni.
Novelizácia prináša jasné odlíšenie technického konope od psychoaktívneho konope, a tým umožňuje jeho pestovanie na báze oznamovacej, a nie povoľovacej povinnosti. Od tejto jari budú môcť slovenskí pestovatelia pestovať povolené odrody konopy siatej podľa jednoduchších pravidiel.
Vzhľadom na to, že konečné schválenie zákona prišlo neskôr, očakávané zazmluvnenie dostatočného množstva pestovateľov ochotných zasiať túto staronovú plodinu bude náročné.
Málo času
Konopa siata sa seje približne v druhom aprílovom týždni a väčšina pestovateľov má už v tomto čase vypracovaný osevný plán. Dozor nad pestovaním tejto plodiny bude vykonávať Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky. Jednou z jeho povinností bude pravidelný odber vzoriek z pestovateľských plôch za účelom testovania na obsah psychoaktívnej látky THC. Bez splnenia tejto podmienky nebude možné prijať platbu z fondov EÚ. Výsledky týchto testov rozhodujú o zložení či doplnení zoznamu povolených odrôd pre EÚ.