ČADCA. Zastupiteľstvo v Čadci koncom februára hlasovalo o podaní žaloby na Mestskú teplárenskú spoločnosť. Ako uviedol na margo žaloby prednosta Mestského úradu v Čadci Ján Husár, Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý robil v meste previerku potvrdil, že úpis akcií v teplárenskej spoločnosti nebol adekvátny k zloženému majetku.
Dostali menej akcií
Výsledky Najvyššieho kontrolného úradu potvrdila aj právna analýza, ktorú si na základe výsledkov NKÚ nechalo Mesto Čadca vypracovať a na jej základe podá trestné oznámenie. „Analýza, ktorú vypracovalo niekoľko právnikov potvrdila závery, ktoré zistil NKÚ. To znamená nehospodárne nakladanie s majetkom mesta. Okrem toho rozšíril problematiku o neplatnosť jednotlivých zmlúv, ktoré boli v tejto súvislosti uzavreté. Spochybnil aj to, že zastupiteľstvo neschválilo následnú kúpu akcií po navýšení ich ceny," informoval Husár. Podľa jeho slov malo mesto dostať 58% akcií, upísaných mu bolo však len 40%.
Ceny za teplo sú privysoké
Snahu poslanca MZ Milana Guru o to, aby mesto zmluvne zaviazalo právnickú kanceláriu zodpovednosťou za výsledok sporu kritizoval nielen Vražel, ale aj Anna Belousovová. Tá na margo Gurovho návrhu uviedla, že hlasovaním o takomto návrhu by mesto spochybnilo nezávislosť súdov. „Nikto nemôže zaviazať právnu kanceláriu, aby niesla zodpovednosť za výsledok konania," uviedla Belousovová. Podľa jej slov však boli poškodené záujmy mesta a tým aj záujmy jeho občanov. „Tým, že máme v spomínanej spoločnosti minoritu sa nepodarilo presadiť našich ľudí do orgánov spoločnosti." Podľa jej slov patrí Čadca k mestám s najvyššími cenami tepla a na ich reguláciu mesto nemá dosah.
Spor vyrieši súd
Medzi sedemnástimi poslancami, ktorí hlasovali za tento návrh bol aj nezávislý Peter Glasnák. „Som presvedčený, že bolo potrebné hlasovať za tento návrh, pretože tam kde je problém či spor, môže rozhodnúť jedine súd," konštatoval. Kritizoval však skutočnosť, že materiál dostali poslanci až v deň hlasovania.