ČADCA. Prichádza jar a s ňou i obdobie veľkonočných sviatkov, ku ktorým neodmysliteľne patria veľkonočné vajíčka. Zdobenie vajíčok bolo, a pre niektorých ľudí je dodnes, organickou súčasťou jarného zvykoslovia. Kraslice ako osobitá časť ľudového umenia a súčasť zvykov patria nesporne k najstarším a esteticky najpôsobivejším umeleckým prejavom.
Kraslice boli hlboko zakotvené v živote nášho ľudu, pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom.
Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok. Dávalo sa uvarené natvrdo, lebo mäkké nemalo vraj takú moc. Hoci každá krajina má svoje špecifiká a schopnosť samostatnej tvorby či pretvárania cudzích hodnôt v duchu miestnej tradície, tento výtvarný prejav mal u niektorých národov príbuzné motivické stvárnenie. Ale platí: "Čo iný kraj, to iné ornamenty a výzdoba".
Za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok, Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo pre návštevníkov medzinárodnú výstavu kraslíc spojenú aj s ich predajom. Výstava sa bude niesť pod názvom "Gúľaj sa vajíčko" a potrvá od 23. marca do 14. apríla. Návštevníci môžu vidieť rôzne techniky zdobenia kraslíc z Poľskej, Českej a Slovenskej republiky.
Otvorené pre verejnosť je každý deň v týždni od 8.00 - 16.00 h, v nedeľu od 10.00 - 15.00 h. očas trvania výstavy. Čakajú vás ukážky zdobenia kraslíc drôtom utorky, zdobenie perníkov štvrtky od 9.00 h do 13.00 h počas trvania výstavy.