DLHÁ NAD KYSUCOU. Obyvatelia osady Lieskovina v Dlhej nad Kysucou sú nešťastní z cesty, ktorá vedie k ich obydliam. Paradoxom je, že jediný prístup k ich obydliam nie je z obce, pod ktorú patria, ale z Podvysokej. „Som totálne znechutený z činnosti úradov. Dôvodom je to, že ich nezaujíma, ako tu žijeme" hovorí jeden z miestnych obyvateľov - Peter Kurka.
O cestu sa nechce nikto starať
Vysvetľuje, že prístupovú cestu vybudovali v 80-tych rokoch, po revolúcii vysvitlo, že nie je majetkovo vysporiadaná. Dlhé roky sa vraj nikto o ňu nestará, pretože „nikomu nepatrí". Pritom sa len po nej dá dostať do osady, kde žije okolo štyridsať - väčšinou starých ľudí. S trpkosťou vraví, že keď prší či sneží, nemajú šancu dostať sa k nim hasiči či zdravotníci. Navyše, pracovníci lesov po nej zvážali drevo, takže v súčasnosti je v dezolátnom stave. Zhruba pred piatimi rokmi došlo podľa neho k ďalšej pohrome. „Motorkárom v Predmieri zrušili trať a tak sa presťahovali na kopec Bukovina k hornej stanici lyžiarskych vlekov. Neviem, či majú súhlas majiteľov pozemkov. Aby sa dostali na spomínaný kopec, používajú rovnakú cestu ako my," vraví nešťastný Kurka. Boli radi, keď parlament schválil zákon, ktorý zahŕňa aj podmienky jazdenia v lesoch, po lúkách a lesných cestách. Tešili sa predčasne. K motorkárom sa medzičasom pridružili štvorkolkári, majitelia snežných skútrov či džípov bez evidenčných čísiel. „Som rozhorčený z toho, že polícia nepostupuje dosť razantne, nevie proti týmto vodičom zakročiť," dodáva.
Asfaltku tam neurobia
Na údržbu cesty sme sa chceli spýtať starostu Dlhej nad Kysucou. Odpoveď nám pre jeho neprítomnosť dala pracovníčka úradu. Aj keď ide o osadu patriacu do Dlhej nad Kysucou, cesta vedie z Podvysokej, máme zavolať tam. Starosta Podvysokej Milan Matlák nám povedal, že v minulosti sa skontaktoval so zainteresovanými starostami z Dlhej nad Kysucou, tiež zo Zákopčia, keďže komunikácia prechádza aj časťami tejto obce. „Na kopaniciach bývajú aj chalupári z Ostravska. Vieme, že na ceste sú výtlky a nie je v najlepšom stave. Vlani sme robili vodovod a kanalizáciu do osady U Mojíčkov, ktorá patrí do katastra Podvysokej. Tento rok chceme v tejto časti urobiť betónovú cestu, keďže tam pribudne šesť nových rodinných domov," vysvetľuje. Osada U Mojíčkov leží na trase spomínanej cesty, avšak ide len o jej časť. Starosta vraví, že vlani štátne lesy robili cestu v Hrošovej, aby mohli ľahšie približovať drevnú hmotu. Dohodli sa, že po skončení prác - keďže využívali na prepravu spomínanú cestu na Lazovinu, túto dajú do poriadku. „Navozili tam kamennú drť, neviem však, v akom stave je cesta teraz," hovorí Matlák. Dodáva, že ide o lesnú a poľnú cestu, neuvažujú teda o tom, že by ju zmenili na asfaltku. Napokon, nepatrí ani do ich katastra. „Zistím však, v akom je stave, maximálne ju vysypeme štrkom. Náklady na údržbu musíme znášať sami, uvítal by som iniciatívu starostov spomínaných dvoch obcí."
Polícia tiež uvíta spoluprácu
Na dodržiavanie zákona v súvislosti s jazdou po lese, lesných a poľnohospodárskych pozemkoch sme sa opýtali na polícii. Riaditeľ Dopravného inšpektorátu v Čadci Miloš Paholek hovorí, že zákon jasne hovorí, v akom prípade sa môžu v lese, na lesných a poľných cestách pohybovať vozidlá. Môže sa tak stať napríklad v prípade organizovania športových podujatí. „Pokiaľ však dôjde k porušeniu zákona, hrozí motoristom na štvorkolkách, snežných skútroch či spomínaných džípoch pokuta vo výške 650 eur." Uvítali by spoluprácu zo strany obyvateľov, keďže takéto priestupky sú zložité na zdokumentovanie. Častokrát sa stane, že keď prídu na ohlásené miesto činu - rýchli motorkári sú preč. Prácu by im uľahčili fotografie, najlepšie s časom a dátumom, pokiaľ by bolo možné tiež evidenčné číslo vozidla. Obyvatelia sa môžu na konanie týchto motoristov sťažovať na linke 158, alebo sa obrátiť priamo na riaditeľa DI. „Garantujem, že voči takýmto vodičom rázne a nekompromisne zasiahneme," povedal riaditeľ.