OŠČADNICA. Počas skorých jarných mesiacov začína migrácia skokana hnedého. Tento obojživelník žije aj na Kysuciach. Dlhé zimné mesiace prečká pri rieke Kysuca a na jar, v období kladenia vajíčok, sa žaby snažia dostať do močarísk. Niekedy býva však takýto presun veľmi nebezpečný, najmä ak rieku od močarísk oddeľujú dve frekventované cesty. Tak, ako je to aj na úseku medzi Oščadnicou a Čadcou - Horelicou.
Hodnota skokana hnedého je nevyčísliteľná
Počas minulého týždňa pracovníci Chránenej krajinnej oblasti Kysuce vybudovali na úseku zátarasy, ktoré majú zachrániť skokana hnedého pred vyhynutím. Podľa ekológa CHKO Kysuce Petra Drengubiaka je skokan hnedý chránený živočích so spoločenskou hodnotou 99,6 €. „Jeho skutočná hodnota je nevyčísliteľná," povedal Drengubiak a dodal, že je veľmi užitočný najmä pri ochrane záhrad pred slimákmi, chrobákmi a inými bezstavovcami, ktoré sú vlastne jeho potravou. Zároveň je však užitočný aj ako zdroj potravy pre bocianov, vydry či užovky.
„Bez našej iniciatívy, by mohla časom celá populácia skokana hnedého v tejto lokalite zaniknúť. V období migrácie totiž hynú na cestách" povedal ochranár.
Ich počet závratne klesá
Na úseku medzi Oščadnicou a Horelicou vybudovali pre migrovanie skokana v minulosti aj dva migračné koridory popod cesty. No podľa slov ekológa je ich využitie len čiastočné. „Genetika zvierat, tak ako aj ľudí, je silná premenná hodnota. Ich migračná trasa je podmienená ich pamäťou. Každý rok chodia tou istou trasou, ako po prvýkrát" vysvetľuje Drengubiak. Preto niektoré žaby prechádzajú cez podchody, ale väčšina cez cestu.
V minulosti na tomto úseku migrovalo okolo 10 000 jedincov, minulý rok ich bolo už len okolo 4-tisíc. Zábrany sa budujú na úseku približne 700 metrov. Živočíchy, ktoré zábrany zachytia, treba preniesť vo vedrách cez dve frekventované cesty do bezpečia. A keď sú ich tisícky, je to naozaj veľa práce.
Zachraňujú žaby bez nároku na honorár
„Nanajvýš už druhý rok nemáme na túto aktivitu vyčlenené financie a tak sú žabky odkázané na našu ochotu pomôcť i bez nároku na honorár," konštatuje Grengubiak. V tomto prípade je podľa jeho slov najdôležitejšie to, že sa nájdu ľudia, ktorí pomôžu prírode len pre pocit z dobrej vykonanej práce.
Po minulé roky to boli aj študenti Združenej školy drevárskej z Krásna nad Kysucou. Žiaci každoročne zachránili tisíce skokanov. „Okrem hlavného cieľa, ktorým bolo zabránenie uhynutia žiab, sme vlastne takýmto spôsobom vo svojich žiakov pestovali aj kladný vzťah k prírode a ochrane životného prostredia," hovorí na margo spomínanej akcie pedagóg ZSŠ Jaroslav Knapec a dodáva, že aj tento rok majú v pláne zapojiť sa do akcie.
„Pomôcť však môže každý, komu nie je ľahostajný život žiab. Stačí ak nás budete kontaktovať na telefónnom čísle 433 56 06," uzavrel Drengubiak.