Aj keď do veľkonočného pondelka zostáva ešte niekoľko dní, v radoľskom kaštieli si mohli touroperátori a štáb Izraelskej štátnej televízie pozrieť pravú kysuckú oblievačku.
RADOĽA. Zaujímavý program pripravili pracovníci Kysuckého múzea v Čadci pre touroperátorov a Izraelskú štátnu televíziu. Ukázali im, ako vyzerajú veľkonočné zvyky na Kysuciach.
„Kysucké múzeum a jeho expozície sa stávajú vyhľadávanými prvkami, ktoré zahraniční touroperátori s radosťou navštevujú nielen pre atraktívne prostredie, ale aj bohatý kultúrny program, ktorý pre nich vždy pripravíme. V minulosti sme takto hosťom zo zahraničia predviedli napríklad kysuckú svadbu či fašiangový sprievod.
V skanzene vo Vychylovke sa previezli parnou lokomotívou a ochutnali tradičné kysucké jedlá a lahodný nápoj „hriatô". Tentokrát sme pripravili program nazvaný Veľká noc na Kysuciach, prezentujúci dávne zvyky tohto obdobia," povedala nám Lenka Jancová z Kysuckého múzea. Hostia sa veľa zaujímavého dozvedeli napríklad o histórii kraslíc.
V priestoroch kaštieľa prezentovala folklórna skupina Staškovanka zo Staškova najstaršiu techniku zdobenia kraslíc s pomocou petržlenovej vňate. Z krepového papiera vyrábali rôzne ozdôbky, aby si tak mohli okrášliť na Veľkú noc skromné príbytky. Priblížili touroperátorom a televízií zvyky, mágiu a čarovanie, ktoré sa vykonávali počas Veľkého piatku.
Najväčší zážitok si podľa slov Jancovej odniesli hostia z vystúpenia folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou, ktorý predviedol tradičnú kysuckú oblievačku a šibanie korbáčom. Z vďaky, že sú dievčatá vyšibané a poliate vodou, čo symbolizovalo zdravie po celý rok, dostali chlapci maľované vajíčka a na korbáč farebnú stuhu. Následne sa všetci svorne rozospievali a zatancovali. Hostia si mohli okrem bohatého programu pozrieť aj ukážky pletenia korbáčov, opletanie vajíčok drôtom a krášlenie voskovou technikou, či zdobenie veľkonočných perníkov.