Firma pre mesto spravovala bytové domy a nebytové priestory od polovice roku 2002 do konca roku 2007. Mestské zastupiteľstvo pred časom hlavnú kontrolórku zaviazalo preveriť hospodárenie s nájomným účtom Mesta Čadca v správe spoločnosti. „Zistili sme použitie verejných financií z nájomného účtu na mestské bytové domy, ktoré boli vo vlastníctve iných právnických osôb, ako je mesto,“ povedala hlavná kontrolórka Čadce Anna Zbojanová. Neoprávnene použité financie v jednom z prípadov vyčíslila na 4990 (150 343 Sk) z podkladov predložených spoločnosťou BYTY Čadca. Firma ich vrátiť nechce. Kontrolný orgán je teda podľa nej povinný postupovať v zmysle zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite a oznámiť to orgánom činným v trestnom konaní.
Byty Čadca zistenia kontrolórky považujú za nepravdivé a ničím nepodložené. Brániť sa chcú rovnako žalobou na mesto. „Je to jasné, skončí to na súde,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Byty Čadca Peter Krkoška. Aj samotná kontrola podľa neho prebehla neštandardne. Omyl v účtovníctve priznávajú len v jednom z prípadov, a to vo výške 312,50 (9 414,50 Sk), ktoré, samozrejme, vrátia. „Počas kontrolovaného obdobia som v spoločnosti nepracoval. Podľa mojich informácií a osobných zistení však kontrolórka do výsledkov kontroly uviedla nepravdivé informácie,“ povedal Krkoška.
Pripravia žalobu
Mestské zastupiteľstvo v Čadci pred dvoma týždňami odsúhlasilo uznesenie, ktorým poverilo hlavnú kontrolórku a právne oddelenie prípravou trestného oznámenie. Našli sa, podľa kontrolórky, aj ďalšie nezrovnalosti. „Prostriedky mesta boli preinvestované neadekvátne. Keď sme k týmto zisteniam žiadali doklady, tak sme nič nedostali,“ hovorí Zbojanová. Problémom sú aj pohľadávky voči neplatičom. „Požadovali sme ich špecifikáciu. Musíme vedieť, v akom období dlh vznikol a kedy ho začali riešiť. Potrebujeme sa dozvedieť, ktoré už sú premlčané,“ povedala Zbojanová.
Spoločnosť kontrolórke, podľa jej slov, poskytla iba mená neplatičov a celkovú sumu, ktorú dlžia. Rovnako Byty Čadca podľa Zbojanovej nevedia špecifikovať ani približne päť miliónov, ktoré boli na nájomnom účte k 31. decembru 2007. „Spoločnosť predložila iba list, ktorým sa vyjadruje k zápisnici, ktorým sa nič nevyriešilo. Postupovali sme teda v zmysle zákona o finančnej kontrole. V súčinnosti s uznesením Mestského zastupiteľstva v Čadci spoločne s mestským právnym oddelením vypracujeme návrh trestného oznámenia a podáme ho orgánom činným v trestnom konaní,“ povedala Zbojanová.
Nasúd sa obráti aj Krkoška
Trestné oznámenie na mesto sa chystá podať aj spoločnosť Byty Čadca. Podľa Krkošku je problémom aj vysporiadanie mestského majetku. „Dnes je február 2009, mestské byty nespravujeme od januára 2008 a dodnes nikto nechce odovzdávací protokol podpísať. Nám tak blokujú za správu a služby peniaze,“ povedal Krkoška. Škodu si teda budú uplatňovať na súde. „Zároveň podáme ďalšiu žalobu za poškodzovanie dobrého mena firmy s príslušnou náhradou škody,“ hovorí Krkoška. Konaniu kontrolórky a príprave trestného oznámenia údajne nerozumie.
„Neviem, čo je za tým, či je to zámer, alebo úmysel,“ povedal. Uznesenie o príprave trestného oznámenia prešlo mestským zastupiteľstvom, ktorého je členom aj Krkoška. Bývalý riaditeľ a dnes konateľ spoločnosti Byty Čadca Jozef Makuka o trestnom oznámení nevedel. Nesprávne hospodárenie s verejnými prostriedkami na nájomnom účte mesta však odmieta s vyjadrením, že záver je tendenčný, neodborný a tomu je prispôsobený aj výsledok kontroly