Nájomníci bytov z Moyzesovej ulice v Čadci sú väčšinou Rómovia. Už v minulosti sa uvažovalo o tom, že týchto dlhoročných neplatičov z lukratívnej časti mesta vysťahujú. Najväčšie obavy z takéhoto riešenia majú v súčasnosti obyvatelia sídliska Žarec. Tí sa domnievajú, že do 150 bytov, ktoré na sídlisku mesto postaví, sa nasťahujú práve Rómovia z Moyzesovej ulice a ďalší neprispôsobiví obyvatelia. Plánujú dokonca spísať petíciu. Podľa hovorkyne mesta Silvie Kajankovej sa tak určite nestane. Vysvetľuje, že pozemok na južnom okraji obytného súboru Žarec pod Domovom dôchodcov je určený na výstavbu 150 malometrážnych bytov vrátane garážových a parkovacích miest. Investor v súčasnosti zabezpečuje projektovú prípravu s potrebným prieskumom a zameraním územia.
Budúriešiť infraštruktúru
„Mesto Čadca zabezpečuje pre celý obytný súbor Žarec projektovú dokumentáciu, ktorá rieši problémové javy súvisiace s nedostatočnou alebo absentujúcou technickou infraštruktúrou sídliska (garážové a parkovacie miesta, miesta pre uloženie kontajnerov komunálneho a separovaného odpadu, hracie plochy, chodníky, zeleň). Projekt je v štádiu spracovania, verejnosti ho plánujeme prezentovať v priebehu mesiacov marec-apríl. Očakávame, že najmä obyvatelia sídliska prispejú svojimi postrehmi a pripomienkami k zdarnému výsledku," informovala hovorkyňa. Projekt budú realizovať postupne podľa možnosti rozpočtu mesta, najkritickejšie problémy v statickej doprave chcú riešiť v priebehu tohto roka. lometrážne byty na južnom okraji obytného súboru Žarec realizuje súkromný investor, ktorý ich ponúkne buď na odpredaj záujemcom, prípadne na nájom, čo bude závisieť od ponuky a dopytu na trhu s bytmi.
Problém s neplatičmi
Byty na Moyzesovej ulici v Čadci, ktoré ležia takpovediac v centre mesta, by mohli mať miliónovú hodnotu. Mohli, keby ich neobývali už dlhé roky nájomníci, ktorí k majetku mesta nemajú príliš vrelý vzťah, skôr naopak. Správu bytov mala od roku 2002 na starosti spoločnosť Byty Čadca. Od 1. januára minulého roku prevzal správu mestských bytov Dombyt Čadca. Stalo sa tak na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Dombyt tiež poverili vymáhaním nedoplatkov za nájom a služby spojené s bývaním, ktoré prešli od predchádzajúceho správcu. Nájomníci na Moyzeske neplatili, tým pádom neprispievali na obnovu bytového fondu, neuhrádzali bežné služby. Z bytov sa tak stali ruiny.
Hľadajú riešenie
Mesto sa snaží tento paškvil mestského centra riešiť. No tento „pozostatok“ minulosti je ťažkým orieškom. Už v minulosti chceli neplatičov a neprispôsobivých nájomníkov umiestniť mimo mesta. Prečo sa tak nestalo? Aj preto, že keď sa v iných lokalitách dozvedeli, že dostanú nových osadníkov, protestovali. Na Moyzesovej ulici žijú aj obyvatelia, ktorí nemajú rómsky pôvod. „Je to tu špina, humus, asi nikde inde sa tak nekradne. Príde vám návšteva, nechá niečo za dverami a už toho niet. Kedysi to tu bolo pekné. Vzadu boli aj záhradky. No starí ľudia, čo tu žili, pomreli a nasťahovali tu Rómov,“ sťažuje sa jedna z nájomníčok, ktorá žije na tejto ulici už 20 rokov.
Hovorkyňa na margo riešenia problému s neplatičmi hovorí, že mesto po prevzatí bytov od spoločnosti Byty, s.r.o. prostredníctvom príspevkovej organizácie Dombyt Čadca pripravilo na zabezpečenie vymáhania pohľadávok celý rad opatrení. „Do konca decembra 2010 by sa malo doriešiť náhradné ubytovanie pre neplatičov. Vytvorením náhradného ubytovania sa uvoľnia byty, ktoré sa zrekonštruujú a poskytnú novým vlastníkom, prípadne nájomníkom,“ dodala.