Vystúpili Detský folklórny súbor Kelčovan, FS Kysučan, Kysucký komorný orchester, Orchester ľudových nástrojov, Spevácky zbor Kysuca, Detský divadelný súbor Eva, DS Jána Palárika, Kysucká heligónka Čadca, skupina Šramot, súbor moderného scénického tanca JOJA a skupina CROWBAND.
Ocenili osobnosti
Už tradične nechýbalo na novoročnom koncerte odovzdávanie ocenení Osobnosť Kysúc. Tentokrát si ho odniesli Miroslav Golis za celoživotné dielo, Pavol Gomola za humánnu činnosť, Ján Kormanec za čin roka vo vede a hospodárstve a Ladislav Pecko za športový výkon roka. Za trénera futbalového klubu Slovan Bratislava Pecku, ktorý sa na podujatí nemohol zúčastniť, prevzala cenu jeho malá dcérka. Čestný predseda Kysuckej kultúrnej nadácie Anton Blaha povedal, že Peckovi po nástupe na post trénera v marci minulého roka nikto neveril. „Dnes však do neho vkladáme veľkú nádej, aj preto mu dávame toto ocenenie. Aby sa mu splnili všetky športové sny a podarilo sa mu to, čo jeho slávnym predchodcom, ktorí nádherne reprezentovali slovenský šport,“ dodal Blaha.
„Na svojej práci si vážim odhaľovanie základnej podstaty života. Ocenenie, ktoré som získal, považujem za unikátne, pretože ocenilo môj výskum a označilo ho za reálnu súčasť života. To, čo som dokázal, je výsledkom nielen mojej práce, tiež ľudí, ktorých som v živote stretol. Ocenenie je unikátne v tom, že ma vytrhlo z vedeckej mikroklímy a uviedlo do reálneho sveta. Do vzťahov a spoznávania úžasných ľudí, ktorí na Kysu-ciach žijú. Skláňam sa pred ich genialitou a som veľmi hrdý, že pochádzam z Kysúc,“ povedal s dojatím vedec Ján Kormanec, rodák z Krásna nad Kysucou. Z „Osobnosti Kysúc 2008“ sa teší aj starosta Čierneho Pavol Gomola, ktorý podporil projekt zameraný na vykonanie archeologického prieskumu lokality Šance – Valy, kde boli ukryté pôvodné základy kostola a unikátny fortifikačný systém opevnenia.
Tvoria ho obranné objekty spojené valmi a priekopami, slúžiace pánom z Tešínska ako ochrana pred nebezpečenstvom z vtedajšieho Uhorska. Ďalšia osobnosť – Miroslav Golis, ochranár, fotograf a bývalý riaditeľ Kysuckej knižnice v Čadci, sa zaslúžil o prvý súpis kultúrnych pamiatok na Kysuciach, ich ochranu, mal nemalý podiel na záchrane Kysuckej železničky. Primátor Čadce Jozef Vražel povedal, že mesto si v spolupráci s Kysucou kultúrnou nadáciou v Bratislave vždy na začiatku roku pripomína ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom zviditeľnili Kysuce. „Drotárstvo a tento kraj boli spätí stáročia. Veľmi si vážim ľudí, ktorí tvoria v tejto oblasti a budú naďalej pripomínať a tvoriť. Pre našich predkov, pre to, aby sme vedeli, odkiaľ sme,“ dodal.
Mimoriadne vzácna kniha
Súčasťou novoročného koncertu bolo uvedenie do života „zlatej“ drotárskej knihy. Krst tejto kroniky drotárstva uskutočnil herald Slovenska Ladislav Vrtel. Podľa správcu Kysuckej kultúrnej nadácie Dušana Mikolaja má kniha, ktorú vystavia v Kysuckom múzeu v Čadci, nevyčísliteľnú hodnotu. Autor, skúsený reštaurátor Ivan Galamboš, ju zhotovil z kože i ručného papiera. Ide vlastne o repliku starých kníh, niektoré jej časti sú pozlátené. Nachádzajú sa v nej aj štyri malé zlaté reliéfy. Podľa Galamboša by kniha mala „vydržať“ najmenej 500 rokov. Postupne budú do nej pribúdať zápisy o významných udalostiach z oblasti drotárstva. Autorom pozlátenej drôtenej plastiky Krista na obale je Ladislav Jurovatý, ktorý je aj autorom drôtených sôch J. Krónera a E. A. Cernana, ktoré sú vystavené v Galérii drotárstva v Kysuckom múzeu v Čadci.