Prinášajú výraznú zmenu vo výške cestovného - rozdiel medzi cestovným plateným v hotovosti a cestovným, ktoré sa odráta z čipovej karty. Ak si cestujúci platí cestovné prostredníctvom dopravnej karty, zaplatí menej. Tento rozdiel dnes predstavuje v Žilinskom kraji rozdiel o 0,13 eura (4 koruny).
Výhody karty
Táto novinka prispela k tomu, že ku mnohorakým kartám v peňaženkách pribudla ďalšia – dopravná. Má o ňu záujem mnoho ľudí, pretože prináša skutočne viac výhod ako nevýhod - zľava pri obyčajnom cestovnom platenom prostredníctvom dopravnej karty, nie je potrebný doklad na uplatnenie zľavy podľa vekovej kategórie, slúži ako elektronická peňaženka, zrýchľuje platbu, odpadá manipulácia s mincami, ku ktorej dochádza najmä v súvislosti so zavedením eura. „Karta je výhodnejšia, plánujem si ju čím skôr vybaviť,“ myslí si aj 27-ročný Ján z Čadce.
Vybavia na počkanie
Ako sme sa dozvedeli od pracovníčok SAD Žilina, a. s. na autobusovej stanici v Čadci, na vybavenie karty využili mnohí aj pracovné dni medzi sviatkami. Za 100-korunový poplatok (3,32 eura) ju na počkanie vystavia každý pracovný deň od 7. do 15. hodiny. Následne si ju treba „nabiť“, nová obsahuje nulový paušál. Na jej vydanie nie je treba vypisovať žiadosť – stačí občiansky preukaz. Žiadosť na vydanie žiackej karty sa dá stiahnuť z webovej stránky www.sadza.sk, kde sú aj ďalšie informácie. Z dokladov je potrebné tiež potvrdenie o návšteve školy potvrdený školou, rodný list dieťaťa a fotografia. Na vybavenie seniorskej karty je okrem občianskeho preukazu potrebný aj výmer o dôchodku. Dopravná karta je emitovaná s platnosťou na 5 rokov.
„Pípnem a idem“
Devätnásťročná Michaela z Čadce-Čadečky používa dopravnú kartu už dlhší čas a je s ňou spokojná. „Aj keď nemám po ruke mince, nemusím sa zaťažovať chystaním peňazí, len si „pípnem“ a idem. Aj ostatní z rodiny si plánujú, že si karty vybavia.“ Ak si cestujúci vybavuje novú dopravnú kartu a končí mu platnosť starej, zostávajúci kredit sa mu v plnej výške prenesie na novú kartu. Kredit na kartu sa môže dobíjať v príslušných kanceláriách, zvyčajne na autobusových staniciach. Predajné miesta SAD Žilina, a. s., sú v Žiline, Martine a v Čadci na autobusových staniciach. Cestujúci si však najčastejšie dopĺňajú kredit u vodičov v autobuse. Nie je časovo obmedzený, preto si zostatok kreditu môžu preniesť do ďalšieho kalendárneho roka, neprepadol ani po zmene koruny na euro.
Široké použitie
Dopravnú kartu môžu cestujúci používať nielen v prímestskej doprave takmer po celom Slovensku, ale aj v mestskej hromadnej doprave (MHD)v mnohých mestách. Laicky povedané, v karte je viacero „priehradiek“, do ktorých sa môže kredit nabíjať.