Evidenčné číslo automobilu okresného policajného riaditeľa v Čadci je momentálne predmetom záujmu takmer celého Slovenska. Vladimír Nekoranec má na svojom súkromnom aute takzvané zlaté číslo v podobe troch trojok. Práve pre manipulácie s prideľovaním eviden-čných čísel musel začiatkom roku odísť predchádzajúci šéf dopravného inšpektorátu v Čadci. Jeho nástupca manipuláciu s číslami odmieta. „Nie je možné sa predbehnúť, alebo nejako podržať evidenčné číslo. Všetko je len podľa poradia,“ hovorí šéf miestneho dopravného inšpektorátu Miloš Paholek. Okresný riaditeľ podľa neho predpísaným spôsobom podal žiadosť a v ten deň takéto čísla prideľovali.
„Nedával som ani ja pokyny, aby takéto číslo bolo vydané,“ hovorí Paholek. Ich nadriadení to však napriek tomu preveria. „V kauze troch rovnakých čísel funkcionára policajného zboru v Čadci, bolo podľa doterajších zistení číslo pridelené v poradí ako nasledovali, teda nebolo pridelené prednostne,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Prípadné ďalšie kroky však nevylučuje. „Zatiaľ nemôžme hovoriť o nejakom konaní, riaditeľ krajského policajného riaditeľstva v Žiline sa však domnieva, že pridelením takéhoto čísla mohol byť porušený etický kódex príslušníka policajného zboru,“ povedala Balogová. Krajský policajný riaditeľ František Posluch bol služobne v zahraničí a kauze so značkou sa mal venovať po svojom návrate.
Proces prebieha štandardne
Prideľovanie evidenčných čísel podľa Paholeka v Čadci prebieha štandardne. Žiadatelia sa zapisujú ráno podľa toho, ako prišli a značky sa rozdeľujú podľa poradia. Polícia, podľa šéfa dopravného inšpektorátu venuje okrúhlym, možno pre niekoho zaujímavým číslam, zvýšenú pozornosť. Ide o celé stovky a tri rovnaké čísla. Riaditeľ Nekoranec všetko považuje za uzavreté a nechce sa k prípadu už vyjadrovať. Podľa Pravdy sa bránil aj tým, že v Čadci rozhodne nie je jediný policajt so zlatým číslom. Čísla sa tu v minulosti prideľovali podozrivo. „Nerád by som to komentoval, pretože takéto prípady možno súvisia aj s konaním, ktoré sa vedie proti môjmu predchodcovi,“ hovorí Paholek.
Jeho predchodcu v januári odvolali, za vybavovanie policajnej agendy mal brať aj čučoriedky. „Žiadateľ môže povedať, že číslo nechce. Stráca však poradie a nebude vybavený, môže si dať novú žiadosť. Nikto mu však nijaké číslo nezaručí,“ hovorí Paholek. Policajti konanie sprísnili na pokyn prezidenta policajného zboru a rovnako aj krajského riaditeľa, ktorý prízvukoval dodržiavanie tohto nariadenia. „Na základe korupčných afér, ktoré na DI v Čadci prebehli v minulosti, prijal riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline prísnejšie opatrenia pri prideľovaní evidenčných čísel s tromi za sebou nasledujúcimi rovnakými číslami a okrúhlych čísel,“ potvrdzuje Balogová. Prísnejšie opatrenia sú zamerané rovnako na prideľovanie čísel, ale aj poradie
v akom nasledujú.
Tri osmičky dali na Féliciu
V Čadci minulý týždeň prideľovali ďalšie zlaté číslo. Tentoraz to boli tri osmičky. „Bolo to vozidlo Škoda Felícia, ročník 1997. Samozrejme som mu značky odovzdal osobne, zástupca majiteľa vozidla bol natešený a vraj na ňu aj čakal,“ hovorí Paholek. Rovnako v ten deň vydali aj tabuľky s číslom 900. Dostal ju majiteľ Dácie Logan. Ak rovnako nechcete celkom obyčajné číslo a nemáte práve šťastie, dá sa to aj legálne. „Je možnosť zažiadať o pridelenie špeciálneho evidenčného čísla, ale to je za príplatok,“ hovorí Paholek. Za dve takéto tabuľky so špeciálnym číslom, na ktorých je ľubovoľný text, spĺňajúci základné podmienky zaplatíte desať tisíc korún. Popularita evidenčných čísel s rovnakými číslicami však napriek tomu neklesá. Na parkovisku pred okresným riaditeľstvom bolo napríklad minulý týždeň aj vozidlo s tromi osmičkami. Milovníkom takýchto značiek je aj šéf SNS Ján Slota. Tomu policajti na niektoré autá, ktoré používa pridelili tri päťky, či tri sedmičky.