A to všetko vďaka kliešťovi, alebo ak chcete po latinsky aj Ixodes ricinus. Tento malý upír je aktívny už od skorej jari do neskorej jesene a vďaka mierným zimám sa začína vyskytovať vo vyššom počte ako tomu bolo kedysi. Patrí medzi roztoče. Počas svojho života prechádza tromi vývojovými štádiami - larva, nymfa a dospelý jedinec, imágo. Všetky tri vývojové štádiá môžu prenášať vyvolávateľov nebezpečných infekčných ochorení. Ako nám povedal Milan Peteraj z Infektologickej ambulancie v Čadci, kliešť je schopný preniesť ochorenie na človeka, ak je zahryznutý minimálne 24 hodín. Preto je potrebné prehliadnuť si celé telo hneď po návrate z prírody. Zahryznutého kliešťa treba ihneď odstrániť, najlepšie vlhkým namydleným tampónom, alebo kúskom namydlenej handričky - jemným tlakom a krúživým pohybom na kliešťa.
Po niekoľkých minútach sa pustí. Ak sme tohto nebezpečného tvora predsa len prehliadli a zbadali sme ho až keď nám už doslovne „bije“ do očí, uchopíme ho čo najbližšie k hlave do pinzety a jemne vykývame. Olej nepoužívame! Krv z rozpučeného kliešťa je tiež veľmi nebezpečná, lebo sa môžeme infikovať drobnými oderkami na prstoch, informuje infektológ Milan Peteraj. Štatisticky je dokázané, že na Slovensku sa vyskytuje 10% kliešťov infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy a asi 20% infikovaných baktériou vyvolávajúcou ochorenie Lymeská borrelióza. Kysuce vraj patria k oblastiam, kde je len sporadický výskyt kliešťov prenášajúcich kliešťovú encefalitídu, ale na druhej strane sa radia k oblastiam so zvýšeným výskytom kliešťov schopných prenášať Lymeskú borreliózu.
„Kliešťová encefalitída je závažné ochorenie, prejavujúce sa zápalom mozgu a mozgových blán, ktoré má dramatický priebeh s vysokými teplotami, bolesťami hlavy, dezorientáciou až bezvedomím. Môže byť smrteľné, alebo zanecháva trvalé následky.
Je to ochorenie, kde neexistuje liek proti vykonávateľovi, to znamená, že liečba je založená len na vytváraní optimálnych podmienok pre činnosť vlastného imunitného systému pacienta. Existuje však očkovanie, ktoré pozostáva z troch dávok. Naj-optimálnejšia doba pre očkovanie je v zimných mesiacoch,“ pokračuje M. Peteraj. Lymeská borrelióza je ochorenie, ktoré neprebieha tak dramaticky ako encefalitída, smrteľné prípady sú vraj raritou. Prebieha v troch štádiách. Prvé, takzvané lokalizované, kožné štádium sa prejavuje ružovo-červenou až mierne modrastou vyrážkou, ktorá sa vytvorí v mieste zahryznutia kliešťa a šíri sa do okolia, pričom stred bledne. Vyrážka sa objaví na tretí až dvadsiaty ôsmy deň po zahryznutí kliešťa. Ak sa ochorenie nelieči, vyrážka sa stratí a ochorenie prejde do druhého štádia, kedy môžu byť postihnuté rôzne orgány, najčastejšie nervový systém, kĺby a srdce. Vtedy na dôkaz ochorenia slúžia krvné testy.
„Pokiaľ je Lymeská borrelióza správne a včas diagnostikovaná, je veľmi dobre liečiteľná a aj vyliečiteľná antibiotikami. Liečba však musí byť dostatočne dlhá a patrí do rúk špecialistu. Proti Lymeskej borrelióze zatiaľ očkovanie neexistuje," dodáva M. Peteraj.