Ovocinári vedia, čo urobí neodborný zásah trebárs do koruny jablone s jej plodnosťou. Žiaľ, ostatné stromy sú veľmi často vystavené napospas rôznym „odborníkom“, ktorí strom nenávratne dokaličia. Brutálne, zbytočné a hlavne neodborné orezy niektoré stromy tak poškodili, že ich ďalší život je otázny. Ak je strom chorý a poškodený, ak ohrozuje bezpečnosť okolia, treba mu pomôcť. Ale zásahy do živej, vitálnej hmoty stromov sú pre mňa niekedy nepochopiteľné. Taká stará lipa nie je vŕba, ktorá orezy dobre toleruje. Brutálne zásahy veľkým listnáčom spôsobujú obrovský stres. Neošetrené rany sú vstupnou bránou choroboplodných patogénov a vlhkosti, ktorá za pár rokov ukončí dielo skazy. Niektoré z líp sú zrezané tak, že im „odborníci“ nenechajú nijaké vegetačné pupene, čím ich celkom pripravia o možnosť fotosyntézy, čiže o dýchanie. Áno, aj takéto stromy majú pud sebazáchovy. Začnú vyháňať výmladky, aby prežili. Tieto výhonky majú metlovitý škaredý vzhľad, lebo strom ich vyháňa v panike a strese. Sú slabé, rastú neprirodzene a časom usychajú a lámu sa.
Drasticky, „na babku“ orezaná lipa už nikdy nezakvitne, v jej korune (žiadna sa už nevytvorí) už nikdy nezabzučia včely. Je v podstate celkom jedno, či sa taký strom vyrúbe na pni, alebo sa takto zmrzačí. Ani v jednom prípade už nebude plniť svoje úlohy – estetickú, rozmnožovaciu, medonosnú ani biologickú. O význame stromov pre človeka by sa dalo písať veľmi veľa. Spomeniem len ten biologický – dospelá lipa, buk, dub, atď., vyprodukujú za l rok cca 4,5 tony kyslíka a spotrebujú cca 6 ton kysličníka uhličitého, ktorý je pre človeka jedovatý. Nehovoriac o tonách prachu, čo zachytia, tonách vody, čo prečerpajú do atmosféry. Tvárime sa ako kresťania, ale k svojmu okoliu sme veľmi necitliví. Stromy a príroda na to doplácajú najviac, lebo sa nevedia brániť. Vo vzťahu k stromom by sme si mali brať príklad z Ježiša Nazaretského. Je predsa známe, že mal k nim vrúcny vzťah. Trávil mnoho času v Getsemanskej záhrade, kde meditoval a modlil sa k Otcovi pod prastarými olivovníkmi. Ježiš toto miesto miloval a vracal sa tam, kedy len mohol.
Aj noc pred svojou krutou smrťou strávil práve tam (Lukáš, 22,39, Ján 18,1-2). Stromy si zaslúžia našu úctu a porozumenie. Zaslúžia si aj toleranciu a odpustenie za to lístie, čo z nich v jeseni padá. Je to predsa smiešne proti tomu, čím nás obdarúvajú. Sú to živé organizmy, to by si mal uvedomiť každý skôr, než vezme do ruky motorovú pílu. Aj veľmi poškodený a starý strom sa dá ošetriť odborne a šetrne. Ja sa veľmi teším, že sa mi podarilo presvedčiť zopár majiteľov a zachrániť niekoľko vzácnych starých stromov pred po-pravou. A našli sa aj dobrí ľudia, ktorí poskytli na liečbu stromov finančné prostriedky. Skaličiť alebo zrezať zrelý strom je veľmi jednoduché. Ale nijaká náhradná výsadba nedokáže nahradiť jeho funkcie ešte veľmi dlho. V súčasnosti sú v móde kadejaké sochárske tzv. sympóziá. Kvôli nim sa rúbu zdravé stromy, aby z nich vraj boli sochy. Ale žiadna socha sa živému stromu nevyrovná. Dajme stromom šancu, stonásobne sa nám odvďačia.