Založil ju už v roku 1900 prírodovedec Otto Hermann, ktorý žil a pôsobil v Brezne. Zaujímalo nás, čo prispelo k tomu, že Deň vtáctva pripadol práve na začiatok apríla. Vybrali sme sa teda za ornitológom Jaroslavom Veličkom. „Tento rok sa vrátili sťahovavé vtáky na Kysuce skôr ako po iné roky. Ide o dôsledok miernej zimy. Prvé škorce a trasochvosty biele sa objavili na našom území už koncom februára. Po nich k nám prileteli kŕdle piniek, ale i prvé bociany, ktoré tu však nezostali, ale pokračovali
v lete do svojich hniezdisk ďalej na sever. Začiatok apríla je už typický zvýšenou intenzitou hniezdenia. Práve 1. apríla začína typická hlavná „hniezdna sezóna“, ktorá trvá až do letných mesiacov,“ vysvetľuje ornitológ.
Podľa jeho slov je hniezdenie sprevádzané celou škálou rozmanitých prejavov - od vyfarbenia samčekov, ktorí si „nahodia“ takzvaný svadobný šat, až po intenzívny spev, ktorým si „vtáčí mládenci“ vyznačujú svoje hniezdne teritóriá a zároveň do nich vábia samičky. Práve preto je apríl takým čarovným mesiacom. Všade počuť vtáčie štebotanie, ktoré obveseľuje dušu i myseľ a je znakom toho, že jar je už tu. Dni budú už len teplejšie a voňavejšie. Rozkvitnú stromy a svojou arómou navodia pohodovú atmosféru. V apríli sa vracajú z ďalekej dovolenky aj naši najobľúbenejší susedia, lastovičky. Aby si opravili domčeky z blata a spríjemnili nám štebotaním jarné i letné rána. Každý, kto má spomínaných operencov rád, môže sa k tejto prvoaprílovej tradícii tiež pridať. Stačí, ak zavesí do záhrady vtáčiu búdku, zasadí strom, alebo zabráni vypaľovaniu trávy.