bolo aj pre deti do budúcna miesta dosť.
K nim postupne dobudovali aj hospodárske budovy či maštaľ. Dnešný životný štýl a ceny vedú ľudí k tomu, že poväčšine sa rozhodnú pre menšie jednogeneračné stavby, prípadne ešte garáž. Mnoho času si vyžaduje zamestnanie, za zárobkom sa dochádza aj do zahraničia a púšťať sa do „gazdovky“ už neznamená ekonomickú výhru. Mimo mesta, po kysuckých dolinách, však žijú šikovní hospodári, ktorým nedá zem ležiaca „ladom“ pokoja. Nemôžu sa pozerať na to, ako vyrobená pôda zarastá burinou. Aspoň pokosiť ju treba. Kedysi na nej dorábali zemiaky, obilie, seno pre statok. Nielen pre seba, ale aj na „kontingenty“. Pani Anna B. Z Čadce-Podzávozu si spomína, že na jeseň odviezli celý voz vykopaných zemiakov pre štát. Za Sventkovým domom v Čadci, kde ich potom skladali, stáli obrovské zemiakové kopy. Bagrami ich nakladali do vlakových vagónov. Vajec sa odovzdalo aj päťsto, zo zakáľačky prasiatka zasa celá koža a vedro masti. Každý deň nosili 5 litrov mlieka na zberné miesto. Chov kravy bol rozšírený, no dosť náročný na starostlivosť, pretože okrem ustavičného dojenia spotrebovala za zimu aj sedem plných „fúr“ sena (fúra – naložený voz), ktoré bolo treba pokosiť, nasušiť, doviezť a uskladniť. Kravky v súčasnosti nahradili menej náročné kozy. Sú menšie, prispôsobivé, akčné a nenáročné pri získavaní potravy (vedia sa dobre šplhať a vydržia dlho chodiť), sú odolné voči chorobám. Ich chov je jednoduchší, spotrebujú približne dve „fúry“. „Sú ale prieberčivejšie, veľa sena hodia „pod seba“.
Dávajú prednosť mladej ďateline,“ načrela do svojich skúseností pani Mária B. z Čadce-Milošovej. A na seno sa ťažko robí. „Tráva je slabšia, v lete bývajú veľké suchá,“ posťažovala sa gazdinka. „Keď ich vyženiete von, pozbierajú si všelijaké byliny, ktorých by sa krava ani nechytila. Ohrýzajú rady aj stromy, kríky, vŕby. Ale na tie treba dávať pozor, lebo potom im zhorkne mlieko,“ hovorí o kozích manierach. Teraz na jar, najčastejšie v marci, sa rodia malé kozliatka. Obyčajne sú dve-tri. Silnejšie sa používajú na chov, slabšie na výkrm. Pre chov kôz má plodnosť veľký význam, je dôležitým predpokladom ekonomického výnosu. Pani Mária má v maštali dve staré a päť mláďat z bieleho plemena menšieho vzrastu. Podľa nej viac mlieka však dávajú tmavšie plemená, strakaté. Dobrým ukazovateľom dojivosti je jednoznačne veľkosť vemena. Vydarená dobre živená kozička produkuje aj šesť litrov mlieka denne, čo je ale skôr výnimočné. Dojí sa spravidla dva až trikrát za deň. Najväčšiu dojivosť dosahuje po tretej laktácii, teda po treťom vrhu. Aj keď niektorí ľudia nad kozím mliekom ohŕňajú nos, mnohí chovatelia si túto „domácu mliekáreň“ pochvaľujú. Veď táto ingrediencia je v domácnosti stále prepotrebná – či pre deti, či do varenia, na zakvasenie, do kávy... A v súčasnosti nie je najlacnejšia. Pani Anna B. z Podzávozu má s chovom kôz už dlhoročné skúsenosti, z ohrady jej ich vykúka vždy niekoľko.
Nadojí mlieka dosť pre celú rodinu a ostane aj na ďalšie výrobky – vie si urobiť syr, tvaroh, ba nechýbajú ani jogurty. Tieto produkty sú dnes žiadané, mnohým pomáhajú napraviť si narušené zdravie. Kozy sú zvláštne stvorenia, svojou čulou a bujarou povahou prinášajú radosť, ale aj starosť. Sú elegantné, zvedavé, ale hovorí sa o nich aj to, že pri dostatku potravy sú maškrtné. Sú svojské, niekedy poriadne tvrdohlavé. „Rohatá, do pol boka odratá.“ V minulom storočí sa vyšľachtili aj bezrohé kozy, ktoré sú údajne pokojnejšie a priateľskejšie. Aj keď u nás je chov zameraný na produkciu mlieka a výkrm, existujú aj vlnové plemená, angorské, rúno ktorých sa nazýva mohér. Ich domovom je Turecko. V Himalájach nájdeme zasa kašmírske kozy, poskytujúce jemnú a drahú vlnu. Pre výživu mnohých národov majú význam aj malé nenáročné plemená, v Európe sa chovajú skôr pre svoju hravosť k deťom. Narastajúca snaha vyprodukovať ekonomicky výhodne biopotraviny z vlastnej produkcie napomáha ich chovu aj u nás. Kvalitné produkty značky „Domáce“ sú stále viac žiadané. Dá sa povedať, že chov kôz sa aj u nás teší obľube. Je to dobré pre nás všetkých, veď komu by sa páčili zarastené, zanedbané lazy? Všetkým drobným chovateľom prajeme, aby bola pre nich tohtoročná začínajúca poľnohospodárska a chovateľská sezóna úspešná. Nech všetko stvorenie okolo ich domu, v záhradke, na poli i v maštali prekvitá a rastie.