To pracovníci Mestského úradu v Čadci veselo rezali stromy, ktoré poniektorým obyvateľom bránili v prístupe slnka do bytu. Pred naším panelákom skončila pod zubami píly nádherná kanadská borovica, ktorú pred 30 rokmi zasadili práve obyvatelia novovybudovanej bytovky, aby si skrášlili prostredie, ktoré vtedy pripomínalo mesačnú krajinu. Bol to nádherný strom, ktorý okoloidúci aj domáci obdivovali. V priebehu posledného pol roka takto „zmizlo“ pred bytovkou päť stromov. Opäť začína okolie pripomínať mesačnú krajinu. Je zaujímavé, že pohľad z prízemného bytu na svah plný odpadkov nevadí, je asi krajší, ako pohľad na zelenú borovicu. Pred bytovkou tak zostali dve posledné tuje. Ktovie, kedy aj tie padnú za obeť barbarského a nepremysleného konania. Veď je predsa lepšie, keď máme okná plné prachu, ktorý nemá čo zachytiť a pod oknami viac smetí, ktoré predtým skončili v krí koch.
Najsmutnejšie je však to, že na jednej strane sa vychováva mládež k úcte a ochrane prírody a na druhej strane ukazujeme, ako ignorujeme vlastné programy. Páni pedagógovia, zabudnite na výchovu detí v environmentálnej oblasti. Rodičia aj tak ukážu svojim ratolestiam, ako sa to „správne“ robí. Mesto má vlastného záhradníka, má ľudí, ktorí požiadavky obyvateľov schvaľujú a majú aj svoj názor, či je vhodné radikálne riešenie, alebo sa dá zasiahnuť iným spôsobom. Ak dotyčná pani, ktorá stále pozerá do svahu, bude požadovať zrušenie svahu, prípadne zbúranie protistojacej bytovky, dúfame, že sa jej vyhovie. Ona sa potom odsťahuje a my začneme sadiť stromčeky nanovo, aby naše deti a vnúčatá mali slušné prostredie. Veď si to hádam zaslúžia. Alebo po nás potopa a kašlať na budúcnosť? Nuž, vivat, Homo sapiens!!!
A neodpustíme si ešte jednu poznámku. V severských krajinách je úcta človek k prírode príslovečná. Tam sa nevyrúbe jediný strom a prispôsobuje sa človek prírode. Nie naopak! Žiaľ, takú úroveň sme ešte nedosiahli a takto ju ani nedosiahneme. Ak však nemáme úctu k prírode, nemáme ju ani sami k sebe. Čím ďalej, tým viac bujnie ľahostajnosť a egoizmus jednotlivca. Nuž, treba sa v EÚ nejako zviditeľniť!" O stanovisko sme požiadali Mestský úrad, konkrétne vedúceho oddelenia životného prostredia Ľubomíra Vojára, ktorý nám k tejto záležitosti povedal: „Na základe žiadosti obyvateľov bytového domu 2615/9 na Bernolákovej ulici v Čadci zo dňa 18. 6. 2007 sa 10. 7. 2007 uskutočnilo konanie spojené s miestnym zisťovaním za účasti zástupcu MsÚ v Čadci a zástupcu 16 vlastníkov požadujúcich výrub stromov, z dôvodu výsadby nových stromčekov a úpravy okolia pred ich vchodom, pretože stromy svojou výškou zabraňujú prenikaniu slnka a svetla do bytových priestorov. Dohodli sa na kompromise, že nie je nutné uskutočniť výrub troch kusov drevín – dvoch tují a jednej borovice, ale na presvetlenie priestoru pred vyššie uvedeným vchodom bytového domu a odstránenie zatieňovania bytových priestorov do tretieho podlažia bude postačovať len výrub borovice rozkonárenej cca 50 cm nad zemou na dva kmene, ktorý sa uskutočnil 11.1.2008.
Je nutné zdôrazniť, že súhlas na výrub dreviny nebol vydaný len na podnet jedného vlastníka bytu bytového domu 2615/9, ale výrub, podpísaním žiadosti, požadovalo 16 vlastníkov bytov z celkového počtu 18, ktorí boli uvedení v žiadosti. Mesto Čadca sa snaží uskutočňovať výrub a ošetrovanie drevín na pozemkoch vo svojom vlastníctve v čo najväčšom súlade s požiadavkami občanov, za dodržania zákonných noriem. V tomto konkrétnom prípade bol posúdený výrub dreviny rastúcej na pozemku vo vlastníctve Mesta Čadca, ako opodstatnený, čím sa odstránilo nadmerné zatieňovanie bytových priestorov bytového domu 2615/9 na Bernolákovej ulici v Čadci a zároveň, Mesto Čadca v záujme ochrany drevín, nesúhlasilo s výrubom dvoch tují. V zmysle § 17 odst. 13 vyhlášky č. 24/2003 Z.z. ktorou sa vykonáva zákon č.543/2002 Z.z. O ochrane prírody a krajiny v zmysle zmien a doplnkov, pri vydávaní súhlasu na výrub dreviny je potrebné najmä preukázanie zlého zdravotného stavu dreviny, na základe ktorého má drevina malú pravdepodobnosť prežitia, nevhodných hygienických podmienok v bytových a nebytových priestoroch alebo narušenia stability stavby koreňovým systémom dreviny, čo v uvedenom prípade bolo splnené.
V zmysle zákona 543/2002 Z. z. O ochrane prírody a krajiny, v znení zmien a doplnkov, Mesto Čadca za vyrúbané dreviny uskutočňuje náhradnú výsadbu nových drevín. Je nutné dodať, že mesto v spolupráci s Okresným výborom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Čadci uskutočnilo okolo lavičiek na Ulici M. R. Štefánika na Žarci
v Čadci výsadbu drevín so zámerom vytvorenia oddychových zón (okrasné kríky, ihličnany), tiež boli vysadené dreviny na ovále školského ihriska ZŠ Žarec (tuje, jedle). Dva týždne po tom sa „stratilo“ z oválu školského ihriska 5 tují, po roku zo spomínanej výsadby zostalo chudobné torzo, no opäť nie preto, že by dreviny vyschli. V jeseni roku 2007 sa vysadili borovice a kosodreviny okrem iných lokalít aj pri detskom ihrisku na Bernolákovej ulici v Čadci. V prípade, že niekto poškodzuje alebo „premiestňuje“ mestskú zeleň, stačí zavolať na číslo 159 – tiesňové volanie na Mestskú políciu Mesta Čadca. Verím, že o rok nás nebude čakať ďalšie torzo.“