zberateľmi modelov z Kysúc pripravilo vo svojich priestoroch zaujímavú výstavu modelov.
Návštevníci si ju môžu pozrieť do 23. novembra, otvorená je v pracovné dni od 8. do 16 h, v sobotu a nedeľu od 10. do 15. h. Ako nás informovala Darinka Hnidková z Kysuckého múzea, návštevníci si môžu pozrieť autíčka rôznych typov a veľkostí, modely pozemnej bojovej techniky, spojeneckej pozemnej bojovej techniky – tanky, samohybné delá, obrnené transportéry, terénne a nákladné vojenské automobily.
Tiež lietadlá – dopravné, z druhej svetovej vojny a povojnové. Nechýbajú ani športové a civilné autá, figúrky, ponorky a vojenské lode. Podľa informácie jedného zo zberateľov a organizátorov výstavy Romana Pierona z Kysuckého Nového Mesta, Klub plastikových modelárov v Žiline vznikol v roku 2000 ako nezáväzné zoskupenie niekoľkých aktívnych plastikových modelárov zo Žiliny a blízkeho okolia. Postupom času sa vykryštalizovala pevná skupina šiestich členov a viacerých „sympatizantov“. „Orientujeme sa na stavbu plastikových modelov najmä pozemnej bojovej techniky a lietadiel, zväčša vojenských. Popri tomu sa venujeme aj štúdiu histórie vojnového obdobia a rôznych technických konštrukčných detailov, ktoré potom využívame počas plánovania a samotnej stavby modelov. Aktivitu vyvíjame aj v účasti na rôznych súťažiach.
Každoročne, aj keď nepravidelne sa zúčastňujeme na väčšine najvýznamnejších, ale aj lokálnych súťažiach v plastikovom modelárstve na Slovensku (napríklad Plastic Session v Poprade, Cassovia Model Expo v Košiciach, Plastiková Zima v Bratislave, Cena primátora mesta Nitra v Nitre, Najada Cup v Liptovskom Hrádku) ale aj v Českej republike (napríklad Model Brno v Brne, Beskyd Kit Show v Kopřivnici, E-day v Plzni a Prahe). Dobré výsledky nás neobchádzajú - naši členovia už dosiahli aj tie najvyššie méty na týchto súťažiach, vrátane titulu majster Slovenska. Občas sa objavíme aj na iných akciách, ktoré nás ako modelárov môžu obohatiť. Sú to najmä letecké dni (SIAD na Slovensku, CIAF v ČR) alebo návštevy technických múzeí (Múzeum vojenskej techniky v Piešťanoch, v Banskej Bystrici a Múzeum vojenskej techniky v Lešanoch – Česká republika). Niekoľko rokov sme viedli k modelárstvu aj deti na našich pravidelných stretnutiach, pričom ich snaženie okrem pekných modelov bolo zavŕšené získaním titulu majster Slovenska na Otvorených majstrovstvách Slovenska v Poprade,“ uviedol R. Pieron.
Niečo o modeloch
Pozemná bojová technika: Modely pozemnej bojovej techniky v mierke 1/35 sú zmenšené 35-krát. To znamená, že 1 centimeter na ňom sa rovná 35 centimetrom na skutočnom vozidle. Pomerne veľké rozmery umožňujú modelárovi dodatočne vytvárať detailné časti, ako bojový priestor posádky alebo motor. Modely pozemnej bojovej techniky v mierke 1/72 sú zmenšené 72-krát. To znamená, že 1 centimeter na modeli sa rovná 72 centimetrom na skutočnom vozidle. Malé rozmery väčšinou neumožňujú modelárovi vytvárať detailné časti, ako priestor posádky alebo motorovú časť, ale zase dovoľujú modelárovi vytvoriť si rozsiahlejšiu zbierku modelov aj na malom mieste.
Popis typov vozidiel:
Tank – je pásové pancierované vozidlo s aspoň jednou otočnou vežou nesúcou výzbroj.
Samohybné delo – je pásové pancierované vozidlo bez otočnej veže. Na rozdiel od tanku je výzbroj nesená v pevnej nadstavbe, ktorá môže byť uzavretá alebo otvorená.
Obrnený transportér – je obrnené vozidlo na kolesovom, pásovom alebo polopásovom podvozku. Hlavnou úlohou je prevoz pechoty blízko k frontovej línii, prieskum a rádiové spojenie.
Terénne a nákladné vojenské automobily – slúžia na rôzne účely, napr. dovoz a odvoz vojenského aj nevojenského materiálu a vojska, sanitky, veliteľské vozidlá, cisterny...
Dopravné lietadlá: V zbierke sa nachádzajú lietadlá osobnej ako aj nákladnej (cargo) dopravy svetových leteckých spoločností (Germanwings, United Airlines, Aeroflot, Volga-Dnepr).
Československé letectvo
Táto ucelená zbierka modelov lietadiel v mierke 1/72 obsahuje takmer všetky typy lietadiel, ktoré lietali v Československom letectve od začiatku jeho existencie.Predvojnové obdobie je charakteristické lietadlami výhradne československej konštrukcie s piestovými motormi (vrtuľové stroje). Dva vrtuľové stroje sú aj v skupine povojnových lietadiel, v skutočnosti sú to však viac-menej pôvodné nemecké vojenské konštrukcie. Prúdovú éru tvoria výlučne lietadlá sovietskej konštrukcie, najmä typy Mikojan-Gurjevič (MiG) a Suchoj (Su).
Americké letectvo
Táto ucelená zbierka modelov lietadiel v mierke 1/72 obsahuje rôzne typy lietadiel letectva Spojených štátov amerických od obdobia po prvej svetovej vojne až po súčasnosť. Predvojnovú skupinu tvoria vrtuľové stroje, väčšinou exotického vzhľadu. Vojnovú skupinu tvorí zbierka stíhačiek amerického letectva (kľúčové typy P-40, P-47, P-51) a amerického námorníctva (F4U). Povojnové, zväčša prúdové stroje sú zastúpené od najstarších konštrukcií (Skyrider, Scorpion, Tracer) až po tie najmodernejšie (YF-22, YF-23).
Lietadlá prvej svetovej vojny: Túto ucelenú zbierku modelov lietadiel v mierke 1/72 tvoria kľúčové stíhacie lietadlá z obdobia prvej svetovej vojny z oboch z nepriateľských strán – Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie.
Lietadlá druhej svetovej vojny:
Zbierka modelov lietadiel v mierke 1/72 obsahuje rôzne typy stíhacích lietadiel z obdobia druhej svetovej vojny. Ako najdôležitejší súperi v tomto konflikte sú zastúpené krajiny – Nemecko, Spojené štáty americké a Veľká Británia.Povojnové lietadlá: Táto skupina modelov lietadiel v mierke 1/72 obsahuje moderné stroje s prúdovým pohonom. Zväčša sa jedná o americké a sovietske lietadlá, ktoré predstavujú najsilnejšie vojenské letectvá z čias „studenej vojny“.Spojenecká pozemná bojová technika. V tejto kolekcii modelov sa nachádzajú tanky, samohybné delá (samochodky), obrnené transportéry a terénne a nákladné vojenské automobily spojencov: Spojených štátov amerických, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu. Vozidlá obsiahnuté v zbierke bojovali ako na východnom tak aj na západnom fronte na oboch stranách.
Pozemná bojová technika krajín Osi
V tejto kolekcii modelov sa nachádzajú tanky, samohybné delá (samochodky), obrnené transportéry a terénne a nákladné vojenské automobily štátov Osi: Nemecka (Tretia Ríša) a jeho spojenca, vojnového Slovenského štátu a Talianska. Vozidlá obsiahnuté v zbierke bojovali ako na východnej, tak aj na západnom fronte na oboch stranách.
Autor: I Hažíková