y nám chcela z roka na rok poukázať na dôsledky ľudskej činnosti. Veľké teplotné rozdiely, záplavy, ozónové diery, topenie ľadovcov alebo vyhynutie niektorých druhov zvierat na planéte. Ľudia akoby niekedy zabúdali, že zdroje energie nie sú nevyčerpateľné. Vedecké výskumy, zaoberajúce sa štúdiom zmeny klímy, poukazujú na to, že práve ľudská činnosť má zásluhu na jej zmene.
Skleníkový efekt je súčasťou globálneho otepľovania. Bez jeho existencie by sa planéta nezohriala dostatočne na to, aby sa v nej mohol život vyvíjať. Avšak so vzrastom plynov, ktoré sú spojené s rozvíjajúcim sa priemyslom, sa atmosféra začína otepľovať, čo vedie k trojnásobnému nárastu priemernej teploty v 20. storočí. Má to vplyv aj na hladinu morí a oceánov, ktorá rastie každým rokom. Priemerná teplota Zeme sa od začiatku 20. storočia celosvetovo zvýšila o 0,6 °C, pričom v Európe o 0,95 °C.
„Domácnosti disponujú rôznymi druhmi techniky. Možno sa niekedy zamýšľame nad tým, aká veľká je spotreba energie v prípade, ak necháme zapnuté niektoré spotrebiče, ktoré by sa v inom prípade mohli vypnúť zo zdroja energie.
Signalizácia na televízoroch, mikrovlnných rúrach či rádiách, ktorá nás upozorňuje na “ pohotovostný režim“, znamená, že zariadenie je formálne vypnuté, avšak napriek tomu spotrebúva elektrickú energiu. Podľa prieskumov Medzinárodnej energetickej agentúry spotrebiče v pohotovostnom režime spotrebujú do 10 % celkovej spotreby elektriny v domácnosti. Ak by obyvatelia Nemecka vypínali spotrebiče z pohotovostného režimu počas noci, Nemecko by mohlo odstaviť jednu jadrovú elektráreň. Celková spotreba energie, pochádzajúca z pohotovostného režimu spotrebičov v domácnostiach, sa rovná približne ročnej spotrebe energie v Belgicku,“ uviedol hovorca ŽSK Peter Kubica.
Podľa jeho slov Žilinský samosprávny kraj chce preto vyzvať obyvateľov Liptova, Oravy, Turca, Horného Považia a Kysúc, všetkých 315 obcí a miest kraja, ale aj organizácie, ktoré má ŽSK v zriaďovateľskej pôsobnosti, aby sa v termíne od 26. do 29. októbra 2007 pripojili k Dňom úspory energie. „Aj Úrad ŽSK sa aktívne zapojí k šetreniu energie,“ povedal riaditeľ Úradu ŽSK Pavol Holeštiak. Dátum je spojený s presunom letného času na zimný, kedy 28. október bude mať reálne 25 hodín. Žilinský samosprávny kraj aj preto v tomto termíne prichádza s projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je dať do povedomia ľudí “pohotovostný režim“ spotrebičov, ktorý predstavuje tiež spotrebu energie. Počas Dní úspory energie chceme požiadať občanov Žilinského kraja, aby svoje spotrebiče v čase ich nepoužívania vypli z “pohotovostného režimu“, a tým prispeli k záchrane životného prostredia v boji proti globálnemu otepľovaniu.
„Veríme, že sa nám podarí osloviť čo najväčší počet ľudí, aby nielen v tento deň, ale aj v budúcnosti mysleli na svet okolo nás. Nezmeškajme teda ani jeden deň a prispejme všetci na podporu Zeme, aby sa nám nezačala roztápať pred očami. Týmto skutkom ušetríme nielen energiu, ale aj peniaze. Hovorí sa totiž, že „najlepšie zarobené peniaze, sú tie ušetrené“, dodal P. Kubica.
Autor: ih