Krásňanskí žiaci navštívili Jánošíka, Kráľa aj Štúra

Vybrali sa po stopách veľmi zaujímavej liptovskej histórie Ráno bolo v areáli Základnej školy v Krásne nad Kysucou rušné. Vyučovanie sa už začalo, a predsa sa v priestoroch pri bránke ozýval detský hovor i smiech. Žiaci siedmeho ročníka sa chystali na c

Vybrali sa po stopách veľmi zaujímavej liptovskej histórie

Ráno bolo v areáli Základnej školy v Krásne nad Kysucou rušné. Vyučovanie sa už začalo, a predsa sa v priestoroch pri bránke ozýval detský hovor i smiech. Žiaci siedmeho ročníka sa chystali na cestu, ktorá mala byť sviatočnou návštevou Liptova.

Tešili sa, ako to už v podobných prípadoch býva, na všetko – na to, že sa nebudú učiť, že sa znovu dostanú mimo vlastného chotára a že ich čaká objavovanie neznámeho. Za Ľubochňou je zaujímavá obec – Hubová. Hneď sme si spomenuli na našu horu, ktorá sa s príchodom jesene premenila na hubársky raj. Rastú najmä suchohríby, bedle, sináky, ale hubári našli už aj vatovce, hoci do našich severských zemepisných šírok evidentne nepatria. V nekonečných lesoch okolo Hubovej určite možno nájsť ešte aj teraz množstvo chutných lesných plodov.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotvárnosť nasledujúcej cesty prerušil až majestátny obraz na naše pomery priam mohutného vodného diela – Liptovskej Mary. Hmla sa načisto stratila, zmenila sa aj nálada v autobuse. Deti, prilepené na skle okien, mohli vidieť šíru hladinu vodnej nádrže, všade poletujúce vodné vtáctvo a loďky ranných rybárov. Cez leto žije Liptovská Mara čulým turistickým ruchom, teraz, keď už nadišla jeseň, jej brehy osireli. Podobne spustli aj mnohé súkromné i verejné zariadenia, určené pre návštevníkov.

Ale to sme sa už blížili k cieľu našej cesty, k typickému mestu tohto kraja, a tým je Liptovský Mikuláš. Voľakedy ho, podobne ako napríklad Martin, nazývali Svätý Mikuláš alebo Liptovský Svätý Mikuláš. Inak plastika svätého Mikuláša, tristo rokov stará, je vystavená v miestnom múzeu. Mesto bolo vidieť v plnej kráse už z viaduktu, no s jeho atmosférou sme sa mohli oboznámiť, až keď sme zastali na najbližšom mestskom parkovisku. Odtiaľto sa už len na skok nachádza priestranné námestie s gotickým kostolom a múzeom pomenovanom po slávnom rodákovi zo štúrovských čias Jankovi Kráľovi. Pôvodné Okresné vlastivedné múzeum, založené v roku 1955 zásluhou úsilia mnohých tunajších osobností, akými boli Janko Alexy, Alfonz Grom, Július Lenko a ďalší, neskôr premenovali na Múzeum Janka Kráľa. Za sídlo múzea si zvolili Illéšházyovskú kúriu, známu aj ako Seligovský dom, kde pravdepodobne súdili a aj na smrť odsúdili ľudového hrdinu Juraja Jánošíka.

SkryťVypnúť reklamu

A tak prvé naše kroky viedli do Mikulášskej mučiarne, ktorú inštalovali v pivničných priestoroch pod hlavnou expozíciou múzea. Verejnosti bola sprístupnená pred ôsmimi rokmi. Priestor je síce malý, ale obsahom jedinečný. Nachádzajú sa tu dokumenty zo súdu s Jánošíkom, a to Fassio Janosikiana (zápisnica z dobrovoľného) a Fassio torturalis (zápisnica z trpného vypočúvania) – známeho zbojníka tiež podrobovali tzv. ľahkému mučeniu (pichanie ostrého predmetu pod nechty, strhávanie nechtov, mliaždenie prstov na rukách a nohách ap.) i ťažkému mučeniu (naťahovanie na škripec, čím sa narúšali najmä kĺby, takže mučený mnohokrát po takejto tortúre stratil schopnosť pohybu). V pivnici – mučiarni sa nachádzajú aj jednotlivé mučiarenské nástroje.

Hlavná expozícia múzea na poschodí sa skladá z viacerých samostatných častí. Jedna si opäť pripomína jánošíkovskú tradíciu a hovorí celkovo o histórii mesta (napríklad prvá písomná zmienka o Svätom Mikuláši je v listine kráľa Ladislava IV. z roku 1286). Ďalej sa tu nachádza Izba Janka Kráľa s pôvodným nábytkom od vnučky Márie Kráľovej. Na stenách tejto časti expozície visia tiež portréty známych mikulášskych osobností – Juraja Tranovského, Gašpara Fejérpataky – Belopotockého, Michala M. Hodžu a iných. Okrem nich sa spomínajú ďalšie známe osobnosti, ako napríklad Rázusovci, z ktorých je najznámejší spisovateľ Martin Rázus, a Stodolovci, najmä vynikajúci dramatik Ivan Stodola a vynálezca Aurel Stodola. Každého návštevníka a milovníka literatúry určite potešia staré knihy, písané rôznym typom písma a v rozličných jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalšej izbe sa nachádza expozícia remesiel s mnohými dobovými kresbami a fotografiami, zobrazuje sa život obchodníkov, ktorý rozprúdili najmä noví, židovskí obyvatelia. Tí sa spomínajú aj v závere prehliadky, ale v známych smutných súvislostiach – s druhou svetovou vojnou. O ich osude hovorí čierny panel s 851 menami ľudí, ktorí boli počas deportácií odtiaľto odvlečení do koncentračných táborov a už sa z nich nikdy nevrátili. Sú tu vystavené tiež exponáty z obdobia protifašistického odboja.Veru, veľa si vytrpeli počas svojej pomerne dlhej histórie aj obyvatelia Liptovského Mikuláša. Boli sme radi, že sme sa konečne znovu ocitli na námestí. Ešte raz sme sa ponorili do histórie liptovského mestečka. Navštívili sme autentické priestory starej evanjelickej fary, nazývajú ju aj Hodžova fara, lebo tu dlhšiu dobu pôsobil Michal M. Hodža, kde je expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa.

Pred farou stojí socha Ľudovíta Štúra, hlavného predstaviteľa slovenského politického a kultúrneho hnutia v období romantizmu. Preto sa veľká časť histórie 19. storočia spája s jeho menom a s aktivitami jeho prívržencov. Tí založili v roku 1844 spolok Tatrín. Jeho hlavným cieľom, ako sme sa dozvedeli počas prehliadky, „bolo získať jadro národa pre službu ľudu“. V tom období sa zišli na fare kňazi, učitelia, zemania, remeselníci i študenti. Tatrín zohral významnú úlohu najmä vo vzdelávacej a vydavateľskej činnosti. Práve do jeho bibliografie patrí aj vydanie listotlače Žiadosti slovenského národa
(5 000 výtlačkov).

Prehliadkou mesta sa skončila exkurzia do bohatej liptovskej histórie. Dnes už je aj v Liptovskom Mikuláši a celom kraji nový svet – moderný, kráčajúci s dobou. Ale história nám bude neustále pripomínať, odkiaľ sme a kam máme smerovať.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Tréner Škrobián so svojími zverencami.

Najlepší výkon pre klub vybojoval Jozef Filípek.


Miroslav Škrobian
Karatisti zo Starej Bystrice.

Do prípravy mladších pretekárov sa zapojili aj starší karatisti.


Jaroslav Knapec
Obálka knihy Kým nezaschne atrament

Publikácia je venovaná Notíciám, dôležitej súčasti našej historickej pamäti.


Zodpovednosť za umiestnenie detí preberú samosprávy.

Rodičom sa viac nestane, že sa dieťa nedostane do materskej školy.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 451
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 937
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 346
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 881
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu