lezničných staníc či na samotných vlakoch. Je to z jednoduchého dôvodu. Writter chce, aby bol jeho tag známy. Nejde len o to, že si chce vybiť svoju zlosť na stenách budov či dopravných prostriedkoch. Členovia takejto komunity majú vytvorený svoj vlastný grafický svet, v ktorom sú sami sebe pánmi a to ich aj napĺňa. Tak ako speváci spievajú či spisovatelia píšu, tak aj writteri sprejujú na vlaky svoje tagy, pretože ich to baví a vykonávajú to s určitým zápalom. Aj oni to berú ako vandalizmus? Oni nie, ale my áno.
Pre nich je to umenie. Avšak nie je writter ako writter. Grafity, ktorými sa i prezentujú pred verejnosťou (skutoční writteri, nie ľudia, ktorí načmárajú niečo na stenu, či vlak čiernou fixkou alebo jednofarebným sprejom) sú približne 2-3 metre široké a asi 1,5-2 metre vysoké. Pekný grafit, na ktorý sa oplatí aj pozrieť, je tak minimálne päťfarebný. Ľudia, ktorí iba čmárajú, špatia verejné priestranstvá. Každé jedno „počmáranie“ budovy či dopravného prostriedku, predstavuje obrovské škody na majetku a vynaloženie nemalých finančných prostriedkov na obnovu. V mnohých prípadoch to ide na vrub nás všetkých, pretože grafity sa nachádzajú najmä na budovách a dopravných prostriedkoch patriacich štátu. Každé jedno „počmáranie“ dopravného prostriedku, či budovy prijíma Železničná polícia ako oznámenie o priestupku v zmysle zákona o priestupkoch, respektíve ako oznámenie, ktoré vykazuje znaky trestného činu,“ hovorí František Gažo, hovorca Oblastnej správy Železničnej polície v Žiline.
Policajti vypátrali aj páchateľa, ktorý popísal čiernou, červenou a modrou fixkou vonkajšiu stenu budovy železničnej zastávky Svrčinovec, tiež jej interiér. Išlo o sedemnásťročného mládenca, ktorý sa ku skutku priznal. Nový náter stál vyše 3 500 korún.
„S takýmito a podobnými oznámeniami sa Železničná polícia stretáva veľmi často. Neustále sa však objavujú nové nápisy a noví sprejeri. Za priestupok možno uložiť pokutu až do výšky 10-tisíc korún. Za trestný čin si môže páchateľ posedieť v „chládku“ až jeden rok, a to v prípade, že spôsobí malú škodu. Ak spôsobí väčšiu, sadzba je 6 mesiacov až tri roky. Pri vysokých škodách môže pykať odňatím slobody až na desať rokov,“ informuje F. Gažo.
Oblastná správa Železničnej polície Žilina od 1. januára do 31. augusta zaevidovala 16 prípadov grafitov, pričom v 11 prípadoch sa podarilo zistiť páchateľov, čo predstavovalo takmer 70 percentnú objasnenosť. „Objasniť tento druh trestnej činnosti je veľmi náročné. Vzhľadom k tomu, že sa začali množiť tieto prípady, prijali sa viaceré opatrenia na ich eliminovanie. Aj napriek tomu sa stále stretávame s novými prípadmi a s novými nápismi, teda „podpismi“ páchateľov. Jedni z toho vyrastú, dospejú, zistia, že sú na svete aj iné záujmy. Naopak, iní - noví zasa nastúpia. Ak sa stanete svedkom priestupku či trestného činu, a to nielen čo sa týka grafitov, snažte sa to čo najrýchlejšie oznámiť hliadke Železničnej polície, sprievodcovi vo vlaku alebo na Oddelenie ŽP v Čadci,“ dodáva F. Gažo.