kobercovej ploche predvádzal hlúčik mladých chlapcov svoje tanečné breakové akrobacie. Boli naozaj dobrí, raz tancovali na ruke, raz na hlave, niektorí zahviezdili aj saltom. Po námestí boli rozostavané prekážky pre skateboardy a bicykle. Iný hlúčik mladých sa zabával s malou loptičkou, ktorú neskutočne dobre ovládali. Hekis – ako sa tento „mestský šport“ nazýva - je teraz na uliciach „in“.
Keď sme hľadali nejakého organizátora, okolostojaci väčšinou krčili plecami, ale nakoniec sme sa dopátrali k mladému mužovi v klobúku, ktorý sa nám predstavil ako Marek Dexxxťo z Rakovej. „Zorganizovať túto „street party“ bol to môj nápad a pod záštitou bike-ového klubu Down Hill Čadca sme dostali od mesta na akciu povolenie. Dnes od rána sú tu bajkeri na bicykloch, brejkeri, to sú tanečníci, skejťáci na skateboardoch a inlinlajnisti, tí zasa jazdia na korčuliach. Väčšinou sú z Čadce, Turzovky a z Novej Bystrice.“ Ako hovorí, je sklamaný z toho, že na Slovensku nedostávajú títo mladí ľudia priestor, aby mohli rozvíjať svoje koníčky. Plánujú založiť neziskovú organizáciu, aby mali ľahšiu cestu pri vybavovaní podobných akcií. Verí, že sa im podarí napísať aj projekt na Skate park v Čadci. Bolo by to miesto, kde by sa mohli mladí ľudia stretávať a športovať. „Skateboard je chytľavý, keď človek začne jazdiť, tak ho to už tak ľahko nepustí.
V Čechách má už skate park každé menšie mestečko,“ hovorí so zanietením pre vec. Povzdychne si, že u nás nie je kde jazdiť. Vlna, ktorá bola postavená na Rázusovej ulici, má vraj nedobrý povrch a chýbajú aj prekážky. „Tu sa tomu veľmi nedarí, ani scéna nie je veľká. Ale na Slovensku už máme pomaly aj profesionálnych jazdcov, na svetovom pohári v Rotterdame skončil ako druhý Slovák Ondrej Leskoviansky. Väčšina mladých však nejazdí, lebo u nás nemajú podmienky, alebo len provizórne,“ poukazuje sa na mizivú podporu tohto športu. Že je to v našom meste s možnosťami pre športovanie a stretávanie sa mladých naozaj slabé, netreba nikoho presviedčať. Chýba nielen skate park, ale aj ihriská, korčuliarske a cyklistické cestičky, oddychové zóny, kúpalisko... Obdivuhodné je, že títo mladí ľudia nečakajú, kedy niekto pre nich niečo urobí, ale majú snahu vytvoriť si príležitosť na rozvoj záujmov sami. Občianske združenie Keric, ktoré pôsobí v Čadci, už dávnejšie podalo projekt na vybudovanie oddychovo-športovej zóny Ostrov.
Mala by sa nachádzať pri sútoku Kysuce a Čierňanky, vedľa železničnej trate, vedúcej smerom na Makov. V akom štádiu sa jeho realizácia momentálne nachádza, sme sa opýtali Mirky Petríkovej, akreditovanej školiteľky programu Mládež a akreditorky Európskej dobrovoľníckej služby. „Projekt bol schválený, no momentálne „spí“. V čase, keď sme ho podali, už totiž neboli preň financie,“ hovorí. Čakajú na novú výzvu, aby ho mohli znova podať, dokumenty a všetky podklady sú pripravené. „Tento nekonfliktný projekt sa počas prípravy stretol s podporou zo strany mesta. Veľmi milí boli aj vlastníci pozemkov, ktorí ich vysporiadali za symbolickú hodnotu. Príprava bola príjemná, dúfam, že bude taká aj realizácia,“ optimisticky pozerá do budúcnosti pracovníčka s mládežou. Verme, že projekt nedá na seba už dlho čakať. Snáď sa vyprázdnia puby a vchody panelákov, pretože vyrastie miesto, ktoré poskytne „azyl“ pre rozvoj a stretávanie mládeže.