ny Kysúc Jolana Krkošková, spomínaný projekt je založený najmä kvôli oživeniu ľudových remesiel.
V rámci neho však zorganizovali tiež dva počítačové a dva krúžky ABC podnikateľa. Pre ženy, ktoré nie sú veľmi zručné, čo sa týka počítačov, ale nielen pre ne, sú určené ďalšie kurzy - výroba paličkovanej čipky či kurz umeleckého drôtovania.
Ten druhý mal u žien veľký úspech a preto sa rozhodli v ňom ďalej pokračovať ako v nadstavbe umeleckého drôtovania. Okrem drôtovania pripravujú do budúcnosti ešte kurz šitia minikrojov, keramikárstvo, tkanie na krosnách a mnoho ďalších. Sú určené nezamestnaným ženám, tým na materskej dovolenke, po materskej dovolenke a ženám po štyridsiatke.
„V počítačových a podnikateľských krúžkoch sme vyškolili 69 žien. Z nich sa k dnešnému dňu odhlásilo z evidencie nezamestnaných 26.
Tie sa buď zamestnali alebo začali podnikať,“ hovorí Jolana Krkošková, ktorá je zároveň manažérkou spomínaného projektu. Podľa jej slov k počtu odhlásených žien prispeli aj spomínané kurzy, ktoré zorganizovali práve oni. Neinvestičný fond Ženy Kysúc spolupracuje s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci a v Kysuckom Novom Meste. Ženy do ničoho nenútia. Každá má možnosť vybrať si kurz podľa vlastného „gusta“. Ako všetko, aj tento projekt má tiež svoju nevýhodu. Tou jedinou je vraj to, že funguje formou refundácie. Znamená to, že najskôr si peniaze na kurz musia zabezpečiť sami, až po kurze, keď je všetko zdokladované, dostanú financie z európskeho fondu. Pretože nemajú žiadne rezervy, situáciu riešia pôžičkou. Ale ako sa hovorí, po daždi vždy vyjde slniečko. Tak je to aj tu. Podstatné je, že ženy sa tu dobra cítia a neskôr sa snažia nájsť si v tom, čo sa naučili, uplatnenie. Niektorých sme sa opýtali, prečo sa rozhodli ísť práve na kurz umeleckého drotárstva a ako využijú to, čo sa na ňom naučili.
Emília Šušková zo Svrčinovca:
Práca s drôtom ma veľmi zaujímala už predtým. Keď som sa dozvedela o tomto kurze, ani na chvíľu som nezaváhala. Učíme sa tu rôzne techniky drôtovania, ktoré sa neskôr budem snažiť aj využiť. Zatiaľ je drôtovanie len súkromným koníčkom.
Veronika Kubalíková zo Svrčinovca:
Som vedená v evidencii nezamestnaných a tiež čiastočná dôchodkyňa. Pretože mám problémy s kĺbmi, nemôžem dlho stáť. Pri drôtovaní sedím, takže je to pre mňa vyhovujúce. Tiež ma to veľmi baví. Jeden svoj výrobok som už aj predala. V budúcnosti by som chcela vyskúšať podnikať práve vo výrobe drôtených výrobkov.
Slávka Grečmalová z Čadce:
Ja som tu teraz ako lektorka. Ale to, čo viem, som sa naučila práve na takomto kurze, ktorý fungoval cez Ženy z Kysúc. Drôtovanie ma veľmi baví, a keďže pracujem ako lektorka drôtovania, uplatnenie som už našla.
Anna Vrablíková z Podvysokej:
Vždy som chcela vedieť robiť stromčeky šťastia. Teraz ich robím skoro stále. Zatiaľ len pre známych, ale neskôr, ktovie....
Iveta Janeková z Novej Bystrice:
Kedysi dávno som už na drôtovanie chodila. Keď mi to teraz ponúkli na úrade práce, veľmi som sa potešila. Veď prečo nie? Ešte sa zdokonalím a možno v budúcnosti sa možno v nejakom podobnom obore aj zamestnám.
Autor: mm