Na Mestskom úrade v Čadci sme sa stretli 1. augusta. Aj keď sa hovorilo o pozemkoch, ktoré vlastní terajší SEVAK a.s., Žilina, nikto z tejto spoločnosti neprišiel“, hovorí Marta Ondreášová, ktorá spolu s Alžbetou Kondekovou, Jozefom Krkoškom a ďalšími členmi výboru zastupuje okolo 60 reštituentov.
Tí bojujú o prinavrátenie pôdy. Presne 133 skutočných majiteľov prišlo v roku 1962 na základe vyvlastňovacieho rozhodnutia krajského odboru výstavby a vodného hospodárstva a Rady MsNV v Čadci o svoje pozemky. Ide o parcely oproti čadčianskej nemocnici, tiahnúce sa od športového areálu smerom do Sihelníka, sídlia medzi železničnou traťou na Makov a riekou Kysuca. Jedná sa zhruba o 20-hektárovú plochu ornej pôdy, lúk a pasienkov. Pôvodní vlastníci sa ich pred štyridsiatimi piatimi rokmi museli vzdať kvôli tomu, že išlo o štátny záujem. Konkrétne, zriadenie podzemného odberu pitnej vody pre mesto Čadca. Na parcelách vybudovali päť studní a úpravňu pitnej vody. Majiteľom ponúkli odškodnenie. Smiešnych štyridsať halierov za štvorcový meter.
Keďže išlo o vyvlastnenie v prospech vtedajšieho Československého štátu, peniaze boli zložené na Okresnom ľudovom súde v Čadci. Prevážna väčšina vlastníkov si však peniaze kvôli nízkej, vlastne najnižšej možnej taxe, ktorú mohli dostať, neprevzala. Po vybudovaní vodnej nádrže v Novej Bystrici sa tento vodný zdroj prestal využívať. Aj po roku 2004, kedy vstúpil do platnosti reštitučný zákon, sa majitelia nedočkali zadosťučinenia. Ponúkli im finančnú náhradu maximálne l,20 korún za meter štvorcový. Reštituenti sa však dožadujú svojich pozemkov, ktoré stoja v lukratívnej časti mesta, respektívne slušného zaplatenia za ne. Dozvedeli sa, že Slovenská vodárenská spoločnosť ich odpredala ako nadbytočný majetok.
„Mrzí nás, že zo spoločnosti SEVAK, a.s. , ktorý predtým fungoval ako SVS, a.s. nikto neprišiel. Chceli sme vedieť, kedy došlo k rôznym prevodom, prechodom či predajom. Podľa rozhodnutí, ktoré vydal Obvodný pozemkový úrad v Čadci v súvislosti s reštitúciami o navrátení vlastníctva k pozemkom, je uvedená ako zákonná prekážka práve list vlastníctva SVS, a.s. Bývalý primátor Jozef Pohančeník nám povedal, že sa pozemky predali na základe hlasovania dozornej rady SVS, a.s., ktorá odsúhlasila predaj „nadbytočného majetku“. Členom tejto rady bol aj on. Presný dátum predaja sme sa však nedozvedeli. Došlo k stretu medzi súčasným a bývalým primátorom ohľadom toho, kto dal súhlas za mesto Čadca na odpredaj a kto ho podpísal. Predaj sa mal uskutočniť niekedy v apríli 2007.
Terajšieho primátora zvolili za predsedu dozornej rady SEVAK-u, ako nás informoval, až 26. mája 2007. Zo slovnej prestrelky nám nebolo dosť jasné, ako to vlastne skutočne bolo. Do diskusie sa zapojili aj poslanci, ktorí s nami ako reštituentami prejavili určitý súcit a doporučovali skôr riešiť situáciu formou právneho zastúpenia a prípadného súdneho konania. To je však náročné na financie. Sme skôr za prešetrenie celej kauzy a zákonnosti, či všetko prebehlo v súlade so zákonom a či neboli porušené naše vlastnícke a spoluvlastnícke práva,“ informovala nás M. Ondreášová. Ako hovorí, nemajú výhrady voči stavbám verejného záujmu, čo sa však týka individuálnych stavieb a iných objektov, chcú byť prizvaní k jednotlivým konaniam dovtedy, kým nebudú uspokojené ich reštitučné nároky. Primátora J. Vražela požiadali, aby problematiku pozemkov riešili aj na mestskom zastupiteľstve, aby sa mohli vyjadriť aj ďalší poslanci a občania mesta.