Sloveniek.
Skauting využíva zmysel mladých ľudí pre romantiku a priateľstvo. Vychováva ich aj v rôznych praktických zručnostiach, k pevnej vôli, dôveryhodnosti a čestnosti, tímovej práci, vodcovským zručnostiam, zodpovednosti za seba a okolie, osobnej iniciatíve a pod. V súčasnosti má vyše 36 miliónov členov vo všetkých krajinách sveta okrem 6 totalitných štátov. Skauting rozbehol britský generál búrskych vojen R. S. S. Baden-Powell v roku 1907 svojím experimentálnym táborom na ostrove Brownsea na juhu Anglicka. Baden-Powellova kniha Scouting for boys (Skauting pre chlapcov) sa okamžite stala bestsellerom a patrí k najpredávanejším knihám 20. storočia. O pôvodne chlapčenské hnutie rýchlo prejavili záujem aj dievčatá, a tak sa stalo univerzálnym hnutím pre všetkých mladých ľudí, ktoré sa lavínovito šírilo do celého sveta a dodnes je skautská organizácia najväčšou mládežníckou organizáciou na svete.
Do pútnického mesta Levoča zavítalo v sobotu 4. augusta tritisíc skautov. Rozdelili sa do viacerých skupín a vybrali sa naprieč slovenskými mestečkami a dedinami, potom poľskými, aby sa 11. augusta všetci zišli v poľskej Czenstochowej. Tristo účastníkov pochodu, ktorí zavítali minulú stredu na Kysuce, budili všeobecnú pozornosť. Výpravu tvorili Taliani, Francúzi, Poliaci, Rumuni a Slováci. Najmä chlapci sa nevedeli vynadívať. Okrem Tomaša Sudakovskehoho z Poľska, ktorý mal na starosti zásobovanie, dvoch mníchov a jedného vedúceho, celú výpravu totiž tvorili dievčatá. Tomáš nám povedal, že náročný bol najmä utorkový pochod z Lodna do Čadce. Trval im štyri hodiny. Aj preto si mohli v stredu ráno o niečo dlhšie pospať. Táboriacu skupinu sme našli na štadióne v Čadci. Objavili sme v nej aj päť Sloveniek. Devätnásťročná Monika Čajková nám povedala, že je už šesť rokov skautkou 39. zboru Jána Vojtaššáka v Námestove.
Jej kamarátka Oľga Tichá, ktorá má takisto devätnásť, je Žilinčanka. Patrí do 25. zboru Vodopád. Monika nám s radosťou porozprávala veľa zaujímavostí o skautingu. Dozvedeli sme sa trebárs, že každý člen má svoju prezývku. Ju napríklad volajú „čaja“. Popísala nám aj oblečenie, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je šatka. Mimoriadne dôležitá je obuv. Topánky musia byť kvalitné, kožené a pevné. Zaujali nás aj ďalšie informácie. Napríklad tie, že skauting oslávi v tomto roku sté výročie a že každé štyri roky sa stretávajú členovia z celého sveta na podujatí nazývanom „jamboree“. Aj to, že pochod, ktorého sa teraz zúčastnili, zorganizovala Federácia skautov Európy. Nuž a nezabudla dodať, že skautom bol napríklad aj Július Satinský a členkou je tiež Katka Koščová. Skauti v stredu predpoludním vyrazili do Skalitého. Tam prespali, v štvrtok ráno prešli v Zwardoni hranicu do Poľska a odtiaľ sa odviezli autobusom do Olštýna. V noci z 10. na 11. ich čakal 15–kilometrový pochod do Czenstochovej, kde sa ráno konala svätá omša.
Odtiaľ sa tritisíc účastníkov rozišlo do svojich domovov. Počas pochodov si niesli všetko vo svojich batohoch na vlastnom chrbte. Výnimkou neboli ani dominikánsky mních z Francúzska a taliansky kapucín. Monika s Oľgou boli šťastné, že sa skautom, pochádzajúcim z rôznych kútov sveta, na Slovensku páčilo. Najviac ich vraj dojímala štedrosť a láskavosť našich ľudí, s ktorými sa stretli. Nezriedka ich ponúkli jedlom, nápojmi, sladkosťami. „Všade sa na nás usmievali, bolo to skvelé,“ hovoria. Dievčatá z Poľska nám porozprávali aj o duchovnej stránke tohto podujatia. „Ide o akúsi symboliku. Život je totiž jednou veľkou cestou. Každý človek musí cestovať, rozvíjať sa, dvíhať svoje duchovno. Cesta je aj o pomoci, keď ten druhý nevládze,“ vysvetľujú. Tomaš Sudakovski nám zasa povedal o tej praktickej stránke. Čo druhý deň musel pre túto tristočlennú skupinu zabezpečiť okolo jednej tony produktov. Nuž, keď človek prejde denne toľké kilometre, nečudo, že mu aj poriadne vytrávi. Skautov nevynímajúc...