Návyk nie je možné len tak vyhodiť oknom. Musíme ho láskavo zviesť zo schodov, odprevadiť ho ku vchodu a vypoklonkovať z dverí. Mark Twain
Ako efektívne láskavo vypoklonkovať neduh zvaný alkoholizmus, bolo predmetom prednášky, ktorú zorganizovala dňa 14. februára Diecézna charita Nitra, Charitatívno – sociálne centrum Čadca v priestoroch čadčianskej charity. Témou bola diagnostika alkoholizmu a doliečovanie. Lektormi boli MUDr. Mária Martinove a psychológ Mgr. Vladimír Stanislav z OLÚP Predná Hora. Na prednáške sa zúčastnili charitní zamestnanci, dobrovoľní pracovníci farskej charity, sociálni pracovníci z domovov dôchodcov z Čadce a okolia ako aj sociálni pracovníci z charitných zariadení zo Žiliny. V úvode doktorka Martinove rozobrala fázy a typy závislostí podľa Jellinka.
Počiatočná fáza – začína sa piť na zdravie, uvoľnenie napätia, zabúda sa na ťažkosti.
Varovná fáza - dochádza častejšie k podnapitosti a opilosti. Patrí tu tzv. víkendové pitie
(raz sa mi to môže stať, pijem pre zábavu.)
Kritická fáza – stráca sa kontrola nad pitím. Alkoholik neovláda alkohol, alkohol ovláda alkoholika. V tejto fáze dochádza k telesným a duševným poruchám, kríze v manželstvách, spoločenskému úpadku.
Konečná fáza – chronické pitie. Závislosť sa prejaví pri odobratí alkoholu abstinenčnými príznakmi – trasenie, potenie, agresia, nespavosť.
Podľa M. Martinove najviac trpí u závislých alkoholikov mozog. Odumieranie mozgových buniek má za následok poruchy koordinácie, chronické zníženie rozumovej činnosti, demenciu. Ďalej je to celý rad telesných chorôb, ktoré spôsobuje alkohol. Druhá časť prednášky patrila psychológovi V. Stanislavovi. Ten zdvôraznil, že samotná liečba nestačí, treba nájsť príčinu, prečo začal človek piť. Tak sa dostáva do raného detstva a hľadá koreň – príčinu pitia, ktorú sa potom snaží odstrániť. Prednáška ďalej pokračovala tým, ako má prebiehať doliečovanie, keď sa pacient vráti z liečenia. Nechýbala ani diskusia. Veľmi veľa otázok bolo zo strany sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú s takouto skupinou ľudí. Odborné odpovede, ktoré vyplývali z praxe boli zaujímavé a obohacujúce, otázky a odpovede nemali konca.
Podnet na takéto stretnutie vznikol pri osobnom kontakte pri umiestňovaní dvoch bezdomovcov z nášho charitného centra v Čadci v psychiatrickom zariadení OLÚP Predná Hora, kde sa im čiastočne podarilo týchto ľudí dostať spod závislosti od alkoholu. V súčasnosti vidíme potrebu odbornej pomoci pri práci s takto chorými ľuďmi, ktorých posledná nádej je vaľakrát aj v návšteve nášho centra, kde spolu hľadáme riešenia. Kolegovia z iných zariadení ocenili takúto prednášku a preto sme sa dohodli s prednášajúcimi na ďalšom konzultačnom stretnutí, ktoré si pripravia podľa našich požiadaviek vyplývajúcich z praktickej činnosti s marginalizovanou skupinou občanov.