V pitevni nedesiatujeme

Súdne lekárstvo ako samostatný medicínsky odbor a patológia ako ďalší samostatný odbor sú dva rôzne odbory, ktoré sa často zamieňajú.

„Súdne lekárstvo a časť patológie, ktorá sa zaoberá úmrtiami a s tým súvisiacim zisťovaním príčiny smrti prešli do pôsobnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ďalšia časť patológie, ktorá zahŕňa bioptické, cytologické, mikrobiologické vyšetrenia, čiže mikroskopické zisťovanie príčin ochorenia u žijúcich pacientov zostalo pod pôsobnosťou nemocníc,“ vysvetlil nám Jaroslav Ivan, vedúci lekár súdno-lekárskeho a patologicko-anatomického pracoviska v Žiline, ktoré zabezpečuje súdno-lekársku činnosť pre okresy Bytča, Žilina, Kysucké Nové Mesto a Čadca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je náplňou práce súdneho lekára?
Súdne lekárstvo je medicínsky odbor, ktorý nepatrí ani pod políciu ani pod justíciu, aj keď pre nich robí veľmi veľa výkonov. Náš odbor sa zaoberá tým, ako pôsobí násilie na ľudský organizmus bez ohľadu na to, či človek prežije alebo neprežije. Našu prácu môžeme zhrnúť do niekoľkých okruhov. Ak došlo k smrti, vykonávame pitvu, pri ktorej analyzujeme mechanizmus vzniku, príčiny smrti a výsledky postupujeme ďalej. Potom posudzujeme prípady, pri ktorých došlo k ublíženiu na zdraví. Dôležitou náplňou našej práce je laboratórna činnosť, ktorou zisťujeme etanol, čiže hladinu alkoholu v krvi u živých i u mŕtvych ľudí. Toxikologické vyšetrenia, ktoré zahŕňajú analýzy všetkých drog, liečiv, ale aj serológia, teda zisťovanie krvných skupín, krvných a biologických stôp väčšinou pre potreby orgánov činných v trestnom konaní.
Čo si máme predstaviť pod slovom pitva?

SkryťVypnúť reklamu

Na každom pracovisku sa vykonávajú dva druhy pitiev. Súdno-lekárska, ktorá slúži na objasnenie príčin smrti pri náhlych, neočakávaných úmrtiach a vtedy, keď nie je zjavná príčina. Druhú veľkú skupinu tvoria pitvy nariadené orgánmi činnými v trestnom konaní. V tomto prípade ako znalci podávame posudky, v ktorých posudzujeme účinky násilia na ľudský organizmus a dávame objektívne podklady pre analýzu príčin násilnej smrti. Do našej pôsobnosti patria tiež prípady smrti pacientov, ak existuje podozrenie, že došlo k zanedbaniu povinností zdravotníckych pracovníkov. Pri pitve zisťujeme všetko, takže pri sumarizácii výsledkov dokážeme analyzovať, aký je zdravotný stav celej populácie. To sa spätne viaže na zvyšovanie kvality diagnostiky a celého liečebného preventívneho procesu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Kedy sa pitva vykonáva a kedy to nie je potrebné?

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti je to jednoznačne dané legislatívou. Je presne stanovené, v ktorých prípadoch sa pitva musí vykonať. Tiež je presne určené, za akých podmienok môže človek pitvu odmietnuť a aký postup má pri tom zvoliť. Odmietnutia sa samozrejme archivujú. Na druhej strane zákon presne uvádza, kedy napriek odmietnutiu možno pitvu vykonať. Napríklad v prípade, ak bola osoba podozrivá na prenosné ochorenie, pri podozrení kontaminácie tela rádio-
aktívnymi látkami, pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná, pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonáva prehliadku o príčine alebo okolnostiach, za akých smrť nastala, pri odbere orgánov a tkanív mŕtveho darcu, v prípadoch násilnej smrti a ďalších, ktoré sú určené osobitným predpisom, teda trestným poriadkom.

Koľko výkonov urobíte ročne na vašom pracovisku?
Za minulý rok to bolo takmer 450 pitiev. Najväčšiu časť výkonov tvoria súdno-lekárske, za nimi nasledujú násilné úmrtia a samovraždy. Pri násilných úmrtiach, ak je podozrenie, že smrť nastala trestným činom, teda v prípade vrážd a pri dopravných nehodách sa obvykle nariaďuje súdna pitva, ku ktorej sa priberajú ďalší dvaja znalci. Samotnú pitvu nikdy nevykonáva jeden lekár. Celý postup sa zaznamenáva audiovizuálnymi prostriedkami. Po skončení tejto časti musíme urobiť vyhodnotenie. Výsledná správa, ktorá od nás vychádza máva rozsah aj dvadsať strán. Takže väčšinu času strávime pri počítači a nie v pitevni, ako sa mnohí ľudia domnievajú. Naše výkony sa nedajú naplánovať. Neviem si predstaviť, že by sme do práce chodili a sedeli so založenými rukami a surfovali po internete. Znamenalo by to, že sa nič zlé nedeje.

Oboznámite nás bližšie s vašou prácou?
Je to zdĺhavá procedúra hľadania odpovedí. Napríklad pri dopravnej nehode sa pýtame: Zomrel človek na následok dopravnej nehody? Mohol zomrieť na infarkt a auto ho len prešlo. Bol zrazený alebo prejdený? Bol zrazený jedným vozidlom alebo viacerými? Ak viacerými, ktoré spôsobilo smrť? Bol zrazený v stoji alebo v pohybe? Ak v pohybe, išiel sprava doľava alebo naopak? Došlo k nehode vo vzpriamenej polohe, v sede, v kľaku? Jedna otázka generuje druhú a to je len začiatok. Zisťujeme ovplyvnenie alkoholom, drogami, liečivami, atď. Iný príklad je vražda dobodaním. Musíme zistiť, koľko bolo bodných rán, odkiaľ smerovali, aké bolo ich poradie a intenzita. V akej pozícii bol útočník? Bránil sa poškodený? Bolo útočníkov viac, ktorý spôsobil smrť? Keď to rozoberieme, dostaneme mozaiku strašne veľa možností, ktoré, ak sa to dá, musíme popísať.

Musí ísť súdny lekár na obhliadku miesta činu?
Pri dopravnej nehode sa väčšinou vychádza z materiálov, ktoré pozostávajú z fotodokumentácie plánu nehody a výpovedí svedkov. Pokiaľ je to potrebné, ide sa na miesto činu. Nechodíme ku každej dopravnej nehode, lebo nás je málo. K závažným trestným činom ideme na obhliadku vždy, či je deň alebo noc, sobota alebo nedeľa, naša služba je dvadsaťštyri hodín. Rodina si za tie roky už zvykla, ale niekedy sa ťažko vysvetľuje, že človek musí odísť od štedrovečernej večere, pretože niekto niekde niekoho zabil. Už som takú situáciu zažil a nebolo to tak dávno. Cez sviatky sa to bežne stáva a nielen vtedy.

Ktoré sú najčastejšie príčiny smrti pri náhlych úmrtiach?
Najčastejšou príčinou býva zlyhanie kardiovaskulárneho systému a to nielen u starších ľudí, ale veková hranica sa posúva smerom dole. Nie je ojedinelý prípad, že aj veľmi mladý človek zomrie na infarkt. Je to dané štýlom života, genetickým zaťažením, životosprávou, prostredím. Je to multifaktoriálna problematika, ktorá doteraz nie je vyriešená. Keby bola, tak ľudia nezomierajú. Tu treba poznamenať, že výsledky našej práce sú podkladom pri odhaľovaní príčin a hľadaní riešení, ako predchádzať týmto nepriaznivým okolnostiam. Zaujímavosťou je, že ľudovo povedané „upitie sa k smrti“, teda otrava krvi alkoholom s následkom smrti, sa považuje za ojedinelý prípad. Pravdou je opak.

Koľko alkoholu v krvi je smrteľná dávka?
Záleží to od telesnej stavby organizmu, veku, pohlavia a od ďalších faktorov. Ten, kto pije pravidelne, znesie viac, ako ten, čo pije len príležitostne alebo vôbec. Alarmujúce je, že stúpa počet opitých detí a veková hranica sa neustále znižuje. Bežnými sa stávajú opité deti vo veku 10-12 rokov. Detský organizmus si nevie poradiť s alkoholom a odbúravať ho, následkom môže byť poškodenie zdravia. U detí je smrteľná dávka oveľa nižšia. Čo sa týka dospelých, pre niekoho je to tri promile, ale existujú prípady, kedy prežili aj s piatimi promile. Vo všeobecnosti je smrteľná dávka v rozmedzí štyri až päť promile.
V náplni vašej práce sú aj samovraždy.
U nás končia len dokonané samovraždy. Neúspešné pokusy končia v rukách odborníkov na psychiatrii. Počet samovrážd osciluje, niekedy ich je menej, inokedy viacej, ale celkový trend je stúpajúci. Príčiny sú rôzne. Je badať rozdelenie spôsobu spáchania samovraždy podľa pohlavia. Kým u mužov prevláda z veľkej väčšiny obesenie, časté sú strelné poranenia, u žien najčastejšími príčinami bývajú intoxikácie liečivami. Neplatí to absolútne.

Sledujete televízne kriminálne seriály?
Tak ako má akýkoľvek seriál z daného odboru ďaleko od skutočnej reality, tak prax je v skutočnosti iná. V našom povolaní sme vykresľovaní ako excentrici, ktorí musia jesť v pitevni, pohybujú sa v nej v civilných šatách, mali by sme tam dokonca aj bývať. Skutočnosť je úplne iná. U nás vládnu veľmi prísne hygienické pravidlá, v prvom rade si musíme chrániť vlastné zdravie, lebo nevieme, s akým materiálom prichádzame do styku. My sa to síce dozvieme, ale až ex post. Čo sa týka druhej stránky veci, štruktúry zisťovania, mechanizmus a postup, ako došlo k úmrtiu, je to u nás obdobné, ako to ľudia poznajú z populárnych seriálov. A v pitevni naozaj nedesiatujeme.

Vaše povolanie býva často zatracované.
Náhľad verejnosti na našu prácu je veľmi skreslený, informácií je málo a niektoré ani nie je možné posúvať smerom navonok. Potom sa obraz o nás vytvára iný, možno ovplyvnený médiami a lacnými seriálmi, niekedy v úplne negatívnom zmysle a niekedy v prílišných superlatívoch. Bez nášho objektívneho zhodnotenia sa nevyrieši jediná vražda, jediná dopravná nehoda s následkom smrti. Hodnotíme prípadné pochybenia medicínskych pracovníkov pri lekársko-preventívnej starostlivosti. Naše povolanie je naozaj potrebné. Pri našej práci sa stretávame s množstvom ľudí, často s pozostalými. Bol by som rád, keby aj oni chápali nás, že sú niektoré činnosti, ktoré musíme robiť, pretože to prikazuje zákon a nie z našej svojvôle. Sú veci, ktoré musíme urobiť podľa zákona a nezmeníme to my bez ohľadu na ich alebo náš názor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 907
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 383
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 952
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 645
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 208
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 050
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 019
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 854
  1. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Jefimovič Nemcov nie.
  2. Vladimír Bojničan: Keď “absolútna sloboda” ničí tú osobnú a súčastne aj liberálnu demokraciu: Libertariánsky extrém a jeho pakt s autoritármi
  3. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  4. Elena Antalová: Od zmeny majiteľov tv Barrandov má Jan Musil jednu premiéru denne
  5. Martin Greguš: Petržalská električka: Veľká trať a ešte väčšia trpezlivosť
  6. Ján Karas: Zrkadlo doby, kde statočnosť Viktora a tých, čo nezabudli hovoriť, nezapadá
  7. Tomas Hlavaty: Zachrania nas mimozemstania.
  8. Martin Bača: Franciscvs PP.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 17 204
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 373
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 854
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 9 074
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 499
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 478
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 026
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 956
  1. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Jefimovič Nemcov nie.
  2. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  3. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  4. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  5. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  8. Tupou Ceruzou: Toaleťák
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Jefimovič Nemcov nie.
  2. Vladimír Bojničan: Keď “absolútna sloboda” ničí tú osobnú a súčastne aj liberálnu demokraciu: Libertariánsky extrém a jeho pakt s autoritármi
  3. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  4. Elena Antalová: Od zmeny majiteľov tv Barrandov má Jan Musil jednu premiéru denne
  5. Martin Greguš: Petržalská električka: Veľká trať a ešte väčšia trpezlivosť
  6. Ján Karas: Zrkadlo doby, kde statočnosť Viktora a tých, čo nezabudli hovoriť, nezapadá
  7. Tomas Hlavaty: Zachrania nas mimozemstania.
  8. Martin Bača: Franciscvs PP.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 17 204
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 373
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 854
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 9 074
  5. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 499
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 478
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 026
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 956
  1. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Jefimovič Nemcov nie.
  2. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  3. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  4. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  5. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  8. Tupou Ceruzou: Toaleťák

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu