
Ministerstvo školstva SR jej ho udelilo pri príležitosti 50. výročia jej založenia. Pri tejto príležitosti oživili pedagógovia i žiaci kultúrny život v Čadci viacerými podujatiami. Po celý narodeninový týždeň to boli koncerty pre žiakov základných a stredných škôl, 15. 11. vernisáž výstavy prác žiakov výtvarného odboru s vystúpením žiakov literárno - dramatického odboru, 16. 11. sa koncert Kysuckého komorného orchestra so žiakmi a učiteľmi školy niesol v znamení 250 rokov Mozarta a 50 rokov ZUŠ I, kde boli vzácnymi hosťami dirigent E. Volpe s klaviristkou P. Volpe z Talianska. Stretnutím štyroch generácií ľudových hudieb, ktoré vyrástli v ZUŠ I, bol spoločný program so súborom Kysučan.
Takmer 200 učiteľov, ktorí v škole za obdobie 50 rokov pôsobili, zanechali stopy na estetickom a citovom vnímaní stoviek žiakov. V súčasnosti má škola pod vedením Petra Bytčanka 24 interných a 15 externých učiteľov, na tom, aby však mali dobré zázemie pre svoju prácu, majú nezanedbateľnú zásluhu aj prevádzkoví pracovníci. Školu navštevuje dovedna 616 žiakov, z toho 288 v hudobnom odbore, 72 v literárno - dramatickom, 26 v tanečnom a 230 vo výtvarnom. „Naším cieľom je pedagogický prístup odstraňujúci orientáciu záujmu učiteľa iba na evidentne nadaného žiaka a uplatňovať individuálny prístup k žiakovi aj v zmysle priority výchovy pred vzdelávaním. Prínos pre žiakov, rodičov, učiteľov i spoločnosť však môžu očakávať až budúce generácie. Vážim si a obdivujem všetkých, ktorí boli a sú nápomocní pri budovaní školy. Kolegovia a ich rodiny, žiaci zainteresovaní pracovníci rezortu školstva i rodina doc. Jozefa Potočára, po ktorom škola prijala pomenovanie,” hovorí riaditeľ školy P. Bytčanek.
Hudobný pedagóg a dirigent Jozef Potočár je rodák zo Skalitého. Bol zakladateľom 12 zborov, okrem iných aj Miešaného zboru slovenských učiteľov. Ako zborový dirigent naštudoval a koncertne uviedol 166 skladieb slovenských autorov, dirigoval v 22 štátoch sveta, nahrával pre svetoznáme štúdiá. Ako vysokoškolský pedagóg odchoval mnohých dirigentov speváckych zborov na Slovensku a je držiteľom čestného titulu Kysuckej kultúrnej nadácie Osobnosť Kysúc 2001 za celoživotné dielo. Jeho syn Juraj stále intenzívne spolupracuje so školou: „Mne príroda nenadelila hudobný talent ako môjmu otcovi. Moja práca, spojená s urbanizmom, mi priniesla za 15 rokov, okrem pracovných úspechov i materiálnu nezávislosť. Chcem sa s ňou podeliť, aby talentované deti z Čadce, mali dôstojné podmienky na štúdium umenia, mohli odovzdávať radosť a krásu iným a zachovávať otcov odkaz,” hovorí Juraj Potočár.
Základná umelecká škola Jozefa Potočára má teda všetky predpoklady na to, aby úspešne odštartovala svoju púť do ďalšej polstoročnice. A my jej, spolu s ostatnými gratulantami, prajeme, aby jej brány opúšťali len citliví mladí ľudia, ktorí svojimi zručnosťami dokážu potešiť nielen seba a svojich učiteľov, ale urobia lepšími nás všetkých.