
Podľa jej slov projekt rekvalifikácie potrvá dva roky a prejde ňou približne 200 žien, najmä nezamestnané, po materskej dovolenke alebo po štyridsiatke. Všetky tieto kategórie majú sťažené možnosti zamestnať sa. Pripravených je niekoľko kurzov - práca na počítači, ABC podnikania, paličkovaná čipka, umelecké drôtovanie a šperkárstvo, pernikárstvo a ľudové jedlá, hrnčiarstvo, šitie minikrojov a tkanie na krosnách.
Uplynulý týždeň sa začal v tvorivej dielni Žien Kysúc kurz paličkovanej čipky. Dovedna doň vybrali jedenásť žien. Budú sa stretávať raz do týždňa, dovedna sto hodín a do tajov paličkovanej čipky ich bude zasväcovať pani Terézia Šúpolová. Je učiteľkou, no tejto ušľachtilej záľube sa venuje 20 rokov. Ženy si veria a dúfajú, že základy tejto ručnej práce zvládnu. „Keby sme si neverili, neprihlásili by sme sa,” tvrdia svorne. „Myslím si, že to zvládnu. Ani v minulosti sa nestalo, že by to niekto počas kurzu vzdal. Po skončení kurzu sa tomu ďalej venuje približne polovica žien, záleží na tom, ako to ktorú osloví,” hovorí T. Šúpolová. Dodáva, že na zvládnutie základov paličkovanej čipky je potrebná predovšetkým trpezlivosť.
Po nej zručnosť a napokon aj predstavivosť. V dielni každá žena dostala valec, ktorý je nevhynutným vybavením každej čipkárky, spolu s paličkami, nitkami, špendlíkmi, nožničkami, háčikom. Pri našej návšteve sa na prvej hodine učili základnú väzbu - plátenko. Ďalej sa budú učiť tvoriť jednopárovú a dvojpárovú čipku. Tá prvá sa používa na obrázky a dekoračné predmety, viacpárová, napríklad na čepce a krajkové ozdoby. To je azda najzložitejšie. No i k tomu sa šikovné ženy dopracujú. Na záver si pripravia výstavku prvotných a pokročilých prác a možno samé sa budú čudovať, aké pokroky urobili.
Z kurzov neinvestičného fondu Ženy Kysúc vychádzajú skutočne zručné ženy, ktoré dokážu vytvoriť malé umelecké dielka. Aj preto sa podľa slov Jolany Krkoškovej budú snažiť o založenie družstva, prostredníctvom ktorého by tieto predmety mohli predávať.